Bruselský resort obchodu povede "eurobaronka" Ashtonová

Dominik Jandl
7. 10. 2008 16:47
Rada ministrů ji zvolila novou eurokomisařkou
Berlaymont, sídlo Evropské komise.
Berlaymont, sídlo Evropské komise. | Foto: Evropská komise

Brusel - Novou eurokomisařkou pro obchod byla v úterý Radou ministrů zvolena Britka Catherine Aschtonová.

Ve funkci nahrazuje Petera Mendelsona, který naopak zamíří na post ministra pro obchod, podnikání a reformu Velké Británie.

„Jsem potěšena a nesmírně poctěna tím, že mi byla nabídnuta funkce komisařky a že se mohu podílet na utváření reakce Evropy na celosvětové problémy, kterým čelíme," řekla Ashtonová ke svému jmenování.

"Velmi brzy budu mít příležitost představit své názory členským státům EU a Evropskému parlamentu, na což se již těším," dodala nová eurokomisařka.

Jako náhradu za odcházejícího Mendelsona ji po poradě s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem navrhl britský ministerský předseda Gordon brown.

"Eurobaronka" se zkušenostmi z Lisabonu

Catherine Margaret Ashtonová, nosící titul baronka Ashton of Upholland, je zástupkyní vládní labouristické strany ve Sněmovně lordů, horní komoře britského parlamentu.

Sněmovna lordů při návštěvě královny
Sněmovna lordů při návštěvě královny | Foto: Reuters

Nějakou dobu byla dokonce i její předsedkyní. Vzděláním ekonomka se po většinu profesního života zabývala problematikou justice a školství

Brown si ji jako favoritku vybral proto, že již má s Evropskou unií celkem široké zkušenosti.

V horní sněmovně britského parlamentu totiž vyjednávala o Lisabonské smlouvě a zároveň se zabývala řešením otázek v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí Evropské unie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy