reklama
 
 

Bruselský resort obchodu povede "eurobaronka" Ashtonová

7. 10. 2008 16:47
Rada ministrů ji zvolila novou eurokomisařkou

Brusel - Novou eurokomisařkou pro obchod byla v úterý Radou ministrů zvolena Britka Catherine Aschtonová.

Ve funkci nahrazuje Petera Mendelsona, který naopak zamíří na post ministra pro obchod, podnikání a reformu Velké Británie.

„Jsem potěšena a nesmírně poctěna tím, že mi byla nabídnuta funkce komisařky a že se mohu podílet na utváření reakce Evropy na celosvětové problémy, kterým čelíme," řekla Ashtonová ke svému jmenování.

"Velmi brzy budu mít příležitost představit své názory členským státům EU a Evropskému parlamentu, na což se již těším," dodala nová eurokomisařka.

Jako náhradu za odcházejícího Mendelsona ji po poradě s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem navrhl britský ministerský předseda Gordon brown.

"Eurobaronka" se zkušenostmi z Lisabonu

Catherine Margaret Ashtonová, nosící titul baronka Ashton of Upholland, je zástupkyní vládní labouristické strany ve Sněmovně lordů, horní komoře britského parlamentu.

Nějakou dobu byla dokonce i její předsedkyní. Vzděláním ekonomka se po většinu profesního života zabývala problematikou justice a školství

Brown si ji jako favoritku vybral proto, že již má s Evropskou unií celkem široké zkušenosti.

V horní sněmovně britského parlamentu totiž vyjednávala o Lisabonské smlouvě a zároveň se zabývala řešením otázek v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí Evropské unie.

autor: Dominik Jandl | 7. 10. 2008 16:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama