Z bruselského letiště vzlétlo první letadlo od teroristických útoků. Start provázel potlesk

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2016 15:41
V neděli z bruselského letiště Zaventem poprvé od sebevražedných útoků, ke kterým došlo 22. března, odletělo letadlo s pasažéry. Letadlo odcestovalo do portugakského města Faro na jihu země. Před odletem lidé na letišti drželi minutu ticha a poté odlet doprovázel jejich potlesk. V průběhu neděle by měla odletět ze Zaventemu ještě další dvě letadla. Od pondělka se má provoz postupně rozšiřovat, s obnovením letů nejen Brusells Airlines, ale i dalších leteckých společností a do vzdálenějších destinací. K odletům přibudou přílety.Potrvá ještě dlouhé měsíce, než se letiště bude moci vrátit k plnému provozu.
Letušky se objímají, když bylo po teroristických útocích znovu otevřeno bruselské letiště Zaventem.
Letušky se objímají, když bylo po teroristických útocích znovu otevřeno bruselské letiště Zaventem. | Foto: Reuters

Brusel - Z bruselského letiště Zaventem vzlétlo první letadlo s cestujícími od teroristických útoků z 22. března. Odlet do Faro na jihu Portugalska provázel potlesk padesátky zaměstnanců letiště a leteckých společností, kteří o chvilku dříve minutou ticha uctili památku obětí.

V neděli mají následovat ještě dva pasažérské lety, do Atén a Turína. Částečné obnovení provozu provázejí podle tiskových agentur přísná bezpečnostní opatření a nové kontroly při odbavování cestujících. První spoj do Prahy by podle mluvčí letiště Václava Havla Mariky Janouškové měl odletět v pondělí vpodvečer.

Tři nedělní lety označil šéf letiště Arnaud Feist za "signál naděje" po "nejtemnějších dnech v historii letectví v Belgii".

Ale potrvá ještě dlouhé měsíce, než se letiště bude moci vrátit k plnému provozu.

Letiště Zaventem obvykle obslouží 600 letů denně, připomněla agentura AP a dodala, že v únoru letiště odbavilo 1,5 milionu cestujících.

Letiště bylo uzavřeno pro osobní lety od 22. března, kdy dvojice sebevražedných atentátníků zdevastovala odletovou halu. O hodinu později se třetí sebevrah odpálil v bruselském metru. Útoky si vyžádaly více než tři desítky mrtvých a přes tři stovky zraněných. Podnikla je stejná teroristická skupina napojená na Islámský stát, která o čtyři měsíce dříve udeřila v Paříži.

Plíce belgické ekonomiky

Skromné znovuobnovení provozu má symbolizovat návrat k normálnosti ve vzdušném přístavu, představujícím plíce belgické ekonomiky. Letiště tvoří 20 tisíc pracovních příležitostí ve 260 podnicích.

Od pondělka se má provoz postupně rozšiřovat, s obnovením letů nejen Brussels Airlines, ale i dalších leteckých společností a do vzdálenějších destinací. K odletům přibudou přílety.

Pražské letiště má podle Janouškové zkoordinován s Bruselem na pondělí jeden let, který by měl do Prahy přiletět v 18:00 a 40 minut nato vyrazit zpět na letiště Zaventem. "Pokud to tak zůstane, aerolinka to může vždy změnit na jiné letiště. Provoz bude probíhat velmi omezeně," řekla Janoušková. Aktuálně se podle ní létá do Belgie hlavně přes Antverpy a nizozemský Amsterodam, odkud je spojení rychlovlakem do Bruselu.

Náprava škod v odletové hale, kde výbuchy rozbily skleněné tabule a poškodily sloupy, si ale vyžádá větší opravy. Prozatím byla zřízena náhražka v podobě velkých stanů. V těchto podmínkách je možné odbavit okolo 800 pasažérů za hodinu, což odpovídá šesti letům a sotva pětině normální kapacity.

"Naším cílem je dosáhnout maximální možné kapacity pro odlety na dovolené na přelomu června a července," vysvětlil Feist. Podle médií ale letiště v nejlepším případě dosáhne 40 procent své obvyklé kapacity a k plnému výkonu se vrátí až na konci roku.

Odbavuje se za nových bezpečnostních opatření, která byla pod hrozbou stávky dohodnuta během naléhavého jednání vlády s policejními odbory. Do dočasné odbavovací haly budou smět vstoupit jen lidé s letenkami a osobními doklady a jejich zavazadla budou ještě před vstupem kontrolována. Letiště není dostupné hromadnou dopravou, jen osobními auty a taxíky.

Uzavření letiště pro osobní lety - nákladní doprava byla po atentátech rychle obnovena - těžce dolehlo na turistické odvětví. Míra obsazenosti bruselských hotelů během posledních 12 dnů klesla na polovinu. Brussels Airlines tratí každý den pět milionů eur (asi 135 milionů Kč).

 

Právě se děje

před 3 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu

Provoz na 169. kilometru D1 je kvůli nehodě kamionu stále přerušen, v obou směrech se tvoří kolony. I objízdná trasa je podle policie přetížená.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy