Bruselské letiště zrušilo 200 letů. Dispečeři nesouhlasí s pozdějším odchodem do důchodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2016 17:14
Bruselské letiště Zaventem muselo kvůli protestům letových dispečerů zrušit přibližně polovinu letů. Ty, které se nakonec povedlo vypravit, navíc hlásí obrovská zpoždění. Stávka se dotkla i spojení Belgie s Českou republikou - ve středu byly v obou směrech zrušeny dva lety. Nedaleké letiště Charleroi funguje bez omezení.
Letadlo, ilustrační foto
Letadlo, ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel, Praha - Kvůli středeční stávce letových dispečerů na bruselském letišti Zaventem bylo zatím zrušených kolem dvou stovek z plánovaných 400 letů, informovala agentura AFP. Omezení se dotklo také dvou příletů z Bruselu do Prahy a dvou odletů.

Nečekaná protestní akce na letišti trvá už od úterního večera.

Jeden z nejvytíženějších evropských vzdušných přístavů teprve 3. dubna velmi omezeně obnovil svůj provoz poté, co na něm 22. března při teroristickém útoku zahynulo 16 lidí. Celkem si útoky na letišti a v bruselském metru z tohoto dne vyžádaly 32 obětí.

Belgičtí letoví dispečeři už několik měsíců usilují o lepší zaměstnanecké podmínky. Odboroví předáci vyzvali v úterý personál, aby si vzal zdravotní volno kvůli nesouhlasu s navrhovaným řešením sporu, včetně zvýšení minimálního věku odchodu do důchodu. Mluvčí belgické národní agentury pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol dnes uvedl, že volno si kvůli nemoci vzala část personálu letiště i ve středu.

Nyní je bruselské letiště schopné odbavit asi dvacet odletů či příletů za hodinu, ráno to bylo pouze patnáct. "Později během dne se dostaneme na 25," uvedl mluvčí agentury Belgocontrol Dominique Dehaene. Za normálních okolností má letiště kapacitu 76 odletů a příletů za hodinu.

12 hodin zpoždění

Podle mluvčího provozovatele letiště musela být do středečního časného odpoledne zrušena zhruba polovina naplánovaných letů. Přednost v odbavení dostávají prý spoje mezi kontinenty a lety do rušných evropských dopravních uzlů. I linky, které nakonec odstartovaly, však měly často obrovská zpoždění.

"Kontrolovala nás policie a pak jsme přijeli na letiště, jen abychom zjistili, že je spousta letů zrušených," uvedl jeden z cestujících, jehož spoj měl nakonec zpoždění dvanáct hodin.

Stávku odsoudil belgický premiér Charles Michel, je podle něj v současné situaci nepřijatelná. "Neschvaluji fakt, že si hrstka lidí vzala celou zemi, její obraz a hospodářství jako rukojmí," řekl.

Stávka se dotkla i spojení Belgie s Českou republikou. Podle mluvčí pražského letiště Mariky Janouškové byly ve středu kvůli protestu zrušeny dva přílety z letiště Zaventem do Prahy a dva odlety do Bruselu. Lidé by měli podle mluvčí sledovat status svého letu u svého dopravce, který se o případném zrušení dozví jako první.

Letiště pro nízkonákladové lety v belgickém Charleroi se ve středu zatím omezení nedotkla. V úterý večer přijímalo pouze přílety.

Rozvířený prach z trosek, oběti, dětské kočárky a prchající cestující. To vše je vidět na videu pořízeném okamžik po výbuších na bruselském letišti. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy