Brusel v migraci selhal, snaží se nám ale zacpat ústa, hřímal znovu maďarský premiér Viktor Orbán

ČTK ČTK
28. 7. 2018 14:56
Maďarský premiér Viktor Orbán v sobotu znovu kritizoval Evropskou komisi (EK) a její imigrační i multikulturální politiku. Řekl to v každoročním projevu před maďarskou menšinou v Rumunsku.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Baile Tusnad (Rumunsko) - Podle předsedy maďarské vlády je současná liberální demokracie postavena na hlavu a stala se "liberální nedemokracií". "Existuje liberalismus, ale není demokracie," řekl před krajany v Rumunsku Viktor Orbán, podle něhož tento jeho názor podporuje nynější "všeobecná tendence v západní Evropě omezit svobodu vyjadřování a zavést cenzuru".

Výsledek nadcházejících evropských voleb přitom Orbán spojil s osudem svého vedení. Evropské elity podle něj znervózněly, protože výsledek letošního parlamentního hlasování v Maďarsku naznačil možnost celoevropské transformace a mohl by být zastaven "Sorosův plán". Ambice vytvořit v Evropě "postkřesťanský" a "postnárodní" blok by se tak mohla zadrhnout.

Stop Soros

Orbánova strana Fidesz v nedávných parlamentních volbách v Maďarsku uhájila s koaličními křesťanskými demokraty dvoutřetinovou většinu. Tamní vláda označuje snahy amerického finančníka maďarského původu George Sorose posilovat liberální hodnoty a udržovat otevřené hranice ve východní Evropě za "plán" dopravovat do Evropy migranty. Kabinet v červnu v parlamentu prosadil soubor zákonů přezdívaný Stop Soros, který obsahuje tvrdá protiimigrační opatření.

Orbán dnes na fóru v rumunském Baile Tusnadu rovněž vyslovil pět principů, které jsou podle něj nezbytné pro střední Evropu, aby mohla na kontinentě zaujímat "hodnotné místo". Především každá evropská země musí mít právo chránit svou křesťanskou kulturu a odmítnout "ideologii multikulturalismu". Podpořit je nutné i tradiční model rodiny a princip, že "každé dítě má právo na matku a otce".

Dalším principem je právo středoevropských zemí chránit své státní strategické sektory a své trhy. Tyto země navíc mají mít základní právo bránit své hranice a odmítnout imigraci. Trvat je podle Orbána rovněž nutné na principu "jeden stát, jeden hlas" v rozhodování o nejdůležitějších otázkách a tento princip nesmí být v Evropské unii obcházen.

VIDEO: Orbán je pro Maďary otcem národa, říká Chmiel. 

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy