Brusel uvolnil kohoutky. Bulharsko dosáhne na fondy EU

Naďa Straková
13. 5. 2009 12:38
Loni Bulharsko přišlo o finanční pomoc EU ve výši 800 milionů eur
Foto: Naďa Straková

Sofie - Evropská komise v úterý uvolnila zmrazené fondy ve výši 115 milionů eur, o které přišlo Bulharsko loni v červenci v důsledku neschopnosti vymýtit rozsáhlou korupci a klientelismus. Informuje o tom internetový list EUobserver.

"Toto rozhodnutí je výsledkem rozsáhlé spolupráce bulharských úřadů s evropskými," prohlásila na úterní tiskové konferenci eurokomisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová.

"Je to významný krok ve snaze začít v Bulharsku dotace z EU implementovat," dodala.

Zablokované peníze půjdou na výstavbu dálnic a zajištění technické pomoci Bulharsku při budování transevropské dopravní sítě.

Nutné restrukturalizace

Komise loni v červenci pozastavila Bulharsku unijní dotace ve výši 800 milionů eur jako penalizaci za nedostatečnou snahu o vymýcení korupce a organizovaného zločinu z veřejných struktur v zemi.

Eurokomisařka Hübnerová na tiskové konferenci vysvětlila, že k odmrazení fondů bylo nutné restrukturalizovat celou bulharskou Národní dopravní agenturu. Ta by teď měla být schopna zajistit řádné a efektivní plnění závazků vůči EU. Rovněž bylo nutné nastavit dostatečný kontrolní systém dotací.

Ilustrace
Ilustrace | Foto: Aktuálně.cz

Jeden z důvodů, proč Bulharsko loni přišlo o značnou část dotací EU, byl právě nedostatečný kontrolní mechanismus, kdy některé peníze skončily v kapsách bulharských úředníků.

V listopadu loňského roku byla pak Bulharsku nenávratně odebrána finanční pomoc ve výši 220 milionů eur, kterou mělo Bulharsko získat v rámci přístupového programu PHARE.

Brusel dokonce loni zbavil dva státní úřady pravomoci nakládat s finančními prostředky z tohoto programu. V tuto chvíli většina fondů zůstává zablokována.

Není v tom politika

Rozhodnutí uvolnit fondy dva měsíce před bulharskými parlamentními volbami někteří interpretují jako povzbuzení současného premiéra Sergeje Staniševa ze strany EU.

"Rezolutně odmítáme jakékoli spekulace na toto téma… Doslova nás to uráží," bránila se nařčení eurokomisařka Hübnerová.

Bulharsko vstoupilo do EU v roce 2007. Organizace Transparency International ho zařazuje mezi země s nejvyšší mírou korupce v Evropě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy