Česko překvapilo Brusel. Čekal, že uprchlíky odmítneme

Silvie Housková
20. 7. 2015 12:00
Česko tvrdě odmítalo povinné kvóty pro běžence. Nakonec je jeho nabídka - přijetí 1500 uprchlíků - mezi státy visegrádské čtyřky nejvelkorysejší.
Uprchlíci po plavbě přes Středozemní moře. Ilustrační foto.
Uprchlíci po plavbě přes Středozemní moře. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel (od naší zpravodajky) - Ministři vnitra členských zemí Evropské unie se v pondělí musí dohodnout, kolik který stát přijme uprchlíků.

Země EU si podle rozhodnutí červnového summitu musí přerozdělit 40 tisíc uprchlíků z Řecka Itálie, dalších 20 tisíc by pak měly přijmout z uprchlických táborů mimo Evropu.

Kvóta pro uprchlíky, kteří se už do Evropy dostali, není přitom zdaleka naplněná.

Česko na začátku července přislíbilo poskytnout azyl 1500 lidem. To je sice zhruba o tři sta uprchlíků méně, než mu původně vypočetla Evropská komise, podle zdrojů Aktuálně.cz by se už toto číslo ale zvyšovat nemělo.

"Podle toho, jak zarputile jsme bojovali proti povinným kvótám, si většina lidí myslela, že nebudeme chtít vzít téměř nikoho," řekl Aktuálně.cz a Hospodářským novinám český diplomat působící v Bruselu.

Víc, než se čekalo

Česko totiž společně se státy visegrádské čtyřky tvrdě odmítalo povinné kvóty pro uprchlíky, které byly původně navržené Evropskou komisí. Údajně tedy příjemně překvapilo, když se zavázalo celkem vysoký počet lidí přijmout.

Ze zemí visegrádské čtyřky je nabídka Česka prý nejvelkorysejší.

"Nemohli jsme přece tvrdit, že povinné kvóty odmítáme, ale jsme připraveni solidárně s uprchlickou krizí pomáhat, a pak přijmout jen desítky lidí," vysvětlil postup Česka bruselský diplomat.

Při dnešní schůzce tak může být ministr vnitra Milan Chovanec klidný. Řešit se budou spíše jiné země, jako například Španělsko.

To zatím totiž vůbec žádné číslo, kolika lidem je ochotno azyl udělit, neřeklo. Španělům se už dříve nelíbilo to, podle jakého klíče se vypočítává, kolik má který stát přijmout uprchlíků.

Západní země byly před lety v podobné situaci jako my teď, když přicházeli uprchlíci z komunistických zemí a tajná policie mezi ně infiltrovala svoje agenty, říká spisovatel Luděk Navara. | Video: Martin Veselovský

Madridu vadilo, že není dostatečně zohledněno, kolik lidí už v předešlých letech země přijala. Podle současného přepočtu, do kterého se kvůli akutnímu náporu imigrantů nezapočítává Maďarsko, by pak měli Španělé přijmout uprchlíků ještě víc.

Čtvrtinu chce přijmout Německo

S vyššími čísly, než jaká po nich byla požadována, naopak přišli politici Německa nebo Švédska. Například Berlín se zavázal přijmout devět tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka. Tedy téměř čtvrtinu požadovaného celkového počtu.

Česko podle dřívějších vyjádření ministra Chovance bude v pondělí tlačit hlavně na to, aby země měly větší moc nad tím, kdo k nim bude z táborů z Itálie a Řecka poslán. Podle vysoce postaveného zdroje z Evropské komise to ale nebude výběr jako "z jídelního lístku".

Země budou moci jim vybrané jedince odmítnout pouze kvůli bezpečnostním obavám, ne na základě barvy kůže nebo vyznání. Na druhou stranu: u člověka, který dorazil k evropským břehům bez jediného dokumentu, si úředník, který ho zapisuje, nikdy nemůže být jistý, jestli mu migrant nelže.

Džihádisté na vratké bárce? Těžko

"Uhlídání bezpečnosti není složité. Pokud by Česko přijalo někoho, o kom má pochybnosti, může ho přece nechat určitou dobu sledovat a napíchnout jeho telefon," odmítá tento argument zdroj z Evropské komise s tím, že k lidem, u kterých panují vážné pochyby, přicházejí na výslech navíc vyškolení agenti.

Zároveň zpochybnil, že by se mohli do Evropy společně s uprchlíky dostat teroristé: "Je opravdu velmi nepravděpodobné, že nějaký terorista bude riskovat život na vratké bárce ve Středozemním moři, když může do Evropy pohodlně a často nepozorovaně přijet autem nebo přiletět." 

Jedním dechem také dodává, že všechny teroristické útoky v Evropě za poslední dobu spáchali rodilí Evropané.

Mám natolik odlišné názory, že bych v Afghánistánu už nemohla žít, i když se tam změnila situace. Jsem feministka, říká Fatima Rahimi. Když se podle ní mluví v médiích o migrantech, jsou to jen čísla. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 44 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy