Brusel neproplatí ani euro firmám ve svěřenských fondech, komisi vadí střet zájmů

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
21. 9. 2021 18:41
Evropská komise v dopisech do Prahy, které navazují na loni ukončený audit kvůli konfliktu zájmů českého premiéra, varuje před tím, že pokud se vláda nevypořádá s požadavky Bruselu, zastaví proplácení dotací Česku. Jak nyní zjistily deník Aktuálně a HN, stopka se týká jenom společností a firem ve svěřenských fondech. Tam jsou uloženy zejména podniky patřící pod holding Agrofert českého premiéra.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a český premiér Andrej Babiš.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a český premiér Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Evropská komise se rozchází s Babišovou vládou v interpretaci toho, kdo a kdy kontroluje podnik uložený ve svěřenském fondu a kdy už ne. Podezírá přitom tuzemské úřady, že existencí těchto fondů se domácí politici a úředníci v rozhodovací struktuře o eurofondech snaží ukrýt konflikt zájmů. Andrej Babiš dlouhodobě říká, že Agrofert právě kvůli převedení do svěřenských fondů neovládá, komise ale tvrdí opak.  

Po české vládě proto Brusel žádá několik nápravných kroků - například zaslání seznamu všech podniků, které jsou ve svěřenských fondech spolu s informací, kdo jsou skuteční koneční uživatelé jejich zisků. Dokud tyto věci Praha nepošle, dotčeným společnostem nebude proplaceno z evropského rozpočtu ani euro na dotacích. Stopka se přitom týká všech hlavních dotačních programů - na pomoc regionům, stejně jako peněz z kohezního a sociálního fondu.

"Už nyní neproplácíme peníze společnostem ze svěřenských fondů. Dokud se spor nevyřeší, žádné dotace ani neproplatíme," sdělil deníku Aktuálně.cz a Hospodářským novinám (HN) zdroj z komise blízký jednání. Potvrdil přitom, že "hlavní sporný bod se týká odlišného chápání svěřenských fondů mezi námi a českou vládou".

Žádné plošné sankční kroky směrem k Česku komise nepředpokládá. "Vyjasňování pozic mezi auditory komise a českými úřady v návaznosti na audit může ještě nějaký čas pokračovat. Žádné další kroky z auditu ale nevyplývají," sdělila komise oficiálně v reakci na dotazy Aktuálně.cz a HN. 

Vzhledem k tomu, že česká vláda nepožádala o žádné proplacení dotací, které byly předmětem auditu - s výjimkou půl milionu korun pro Babišovu Fatru, s níž chce jít vláda coby s exemplárním případem před evropský soud -, úředníci nemají kam spěchat. Újma unijnímu rozpočtu zatím nevznikla. "Evropský rozpočet je chráněn," dodala komise.

Spěchají ale evropští poslanci. Česká vláda měla původně do 8. září tohoto roku odpovědět komisi na jeden z návazných dopisů po auditu, jak se jí daří zlepšovat kontrolu konfliktu zájmů při vyplácení eurodotací. Kvůli zpoždění na straně ministerstva průmyslu a obchodu ale první zářijový týden Praha požádala Brusel o dvouměsíční prodloužení lhůty, až do 5. listopadu. 

Minulý pátek 17. září odešel ale z Bruselu dopis, v němž komise odklad odmítá a stanovuje nový termín pro českou odpověď: středa 22. září. O novém termínu jako první informoval iROZHLAS. Tehdy musí Češi euroúředníkům sdělit, jak se chtějí vypořádat se zbývajícími námitkami komise a kdy a jak chtějí zkontrolovat dvanáct dotací pro podniky Agrofertu, k čemuž se Česko zavázalo.

Krátký termín podle zjištění Aktuálně.cz a HN ale nesouvisí s netrpělivostí Evropské komise s liknavým postupem české vlády, nýbrž s dynamikou mezi evropskými institucemi. V pondělí 27. září se na půdě výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu koná slyšení zástupců komise k tomu, jak se jim daří hlídat utrácení peněz v členských státech. 

Na horkou půdu výboru tehdy půjdou i ti úředníci, kteří jsou podepsaní pod posledními dopisy do Prahy kvůli Babišově střetu zájmů. Podle informací Aktuálně.cz a HN chtěli po české vládě odpovědi ještě před slyšením, aby nepředstoupili před europoslance s prázdnýma rukama. Proto termín ještě tento týden.

Informaci Aktuálně.cz a HN potvrdil jeden z členů výboru pro rozpočtovou kontrolu, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSl). 

"Všechny tři hlavní frakce se dohodly, že komise musí na kobereček. Opakovaně jsme ji žádali, aby nás informovala, jak pokračuje ve vypořádání střetu zájmů českého premiéra, a nedostali jsme zatím odpověď. Dochází nám s komisí trpělivost," řekl člen eurolidovecké frakce Zdechovský. "Celý výbor očekává, že nás bude v pondělí plně informovat," dodal poslanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy