Brusel neproplatí ani euro firmám ve svěřenských fondech, komisi vadí střet zájmů

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
21. 9. 2021 18:41
Evropská komise v dopisech do Prahy, které navazují na loni ukončený audit kvůli konfliktu zájmů českého premiéra, varuje před tím, že pokud se vláda nevypořádá s požadavky Bruselu, zastaví proplácení dotací Česku. Jak nyní zjistily deník Aktuálně a HN, stopka se týká jenom společností a firem ve svěřenských fondech. Tam jsou uloženy zejména podniky patřící pod holding Agrofert českého premiéra.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a český premiér Andrej Babiš.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a český premiér Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Evropská komise se rozchází s Babišovou vládou v interpretaci toho, kdo a kdy kontroluje podnik uložený ve svěřenském fondu a kdy už ne. Podezírá přitom tuzemské úřady, že existencí těchto fondů se domácí politici a úředníci v rozhodovací struktuře o eurofondech snaží ukrýt konflikt zájmů. Andrej Babiš dlouhodobě říká, že Agrofert právě kvůli převedení do svěřenských fondů neovládá, komise ale tvrdí opak.  

Po české vládě proto Brusel žádá několik nápravných kroků - například zaslání seznamu všech podniků, které jsou ve svěřenských fondech spolu s informací, kdo jsou skuteční koneční uživatelé jejich zisků. Dokud tyto věci Praha nepošle, dotčeným společnostem nebude proplaceno z evropského rozpočtu ani euro na dotacích. Stopka se přitom týká všech hlavních dotačních programů - na pomoc regionům, stejně jako peněz z kohezního a sociálního fondu.

"Už nyní neproplácíme peníze společnostem ze svěřenských fondů. Dokud se spor nevyřeší, žádné dotace ani neproplatíme," sdělil deníku Aktuálně.cz a Hospodářským novinám (HN) zdroj z komise blízký jednání. Potvrdil přitom, že "hlavní sporný bod se týká odlišného chápání svěřenských fondů mezi námi a českou vládou".

Žádné plošné sankční kroky směrem k Česku komise nepředpokládá. "Vyjasňování pozic mezi auditory komise a českými úřady v návaznosti na audit může ještě nějaký čas pokračovat. Žádné další kroky z auditu ale nevyplývají," sdělila komise oficiálně v reakci na dotazy Aktuálně.cz a HN. 

Vzhledem k tomu, že česká vláda nepožádala o žádné proplacení dotací, které byly předmětem auditu - s výjimkou půl milionu korun pro Babišovu Fatru, s níž chce jít vláda coby s exemplárním případem před evropský soud -, úředníci nemají kam spěchat. Újma unijnímu rozpočtu zatím nevznikla. "Evropský rozpočet je chráněn," dodala komise.

Spěchají ale evropští poslanci. Česká vláda měla původně do 8. září tohoto roku odpovědět komisi na jeden z návazných dopisů po auditu, jak se jí daří zlepšovat kontrolu konfliktu zájmů při vyplácení eurodotací. Kvůli zpoždění na straně ministerstva průmyslu a obchodu ale první zářijový týden Praha požádala Brusel o dvouměsíční prodloužení lhůty, až do 5. listopadu. 

Minulý pátek 17. září odešel ale z Bruselu dopis, v němž komise odklad odmítá a stanovuje nový termín pro českou odpověď: středa 22. září. O novém termínu jako první informoval iROZHLAS. Tehdy musí Češi euroúředníkům sdělit, jak se chtějí vypořádat se zbývajícími námitkami komise a kdy a jak chtějí zkontrolovat dvanáct dotací pro podniky Agrofertu, k čemuž se Česko zavázalo.

Krátký termín podle zjištění Aktuálně.cz a HN ale nesouvisí s netrpělivostí Evropské komise s liknavým postupem české vlády, nýbrž s dynamikou mezi evropskými institucemi. V pondělí 27. září se na půdě výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu koná slyšení zástupců komise k tomu, jak se jim daří hlídat utrácení peněz v členských státech. 

Na horkou půdu výboru tehdy půjdou i ti úředníci, kteří jsou podepsaní pod posledními dopisy do Prahy kvůli Babišově střetu zájmů. Podle informací Aktuálně.cz a HN chtěli po české vládě odpovědi ještě před slyšením, aby nepředstoupili před europoslance s prázdnýma rukama. Proto termín ještě tento týden.

Informaci Aktuálně.cz a HN potvrdil jeden z členů výboru pro rozpočtovou kontrolu, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSl). 

"Všechny tři hlavní frakce se dohodly, že komise musí na kobereček. Opakovaně jsme ji žádali, aby nás informovala, jak pokračuje ve vypořádání střetu zájmů českého premiéra, a nedostali jsme zatím odpověď. Dochází nám s komisí trpělivost," řekl člen eurolidovecké frakce Zdechovský. "Celý výbor očekává, že nás bude v pondělí plně informovat," dodal poslanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy