Brusel chce změnu, stát musí zaručit práci mladým lidem

Radim Klekner Radim Klekner
4. 12. 2012 10:21
Ve Španělsku a Řecku je bez práce víc než polovina mladých lidí do 25 let
Nezaměstnanost mladých lidí je na jihu Evropy základním problémem společnosti, a nejenom tam.
Nezaměstnanost mladých lidí je na jihu Evropy základním problémem společnosti, a nejenom tam. | Foto: Reuters

Brusel - Mladí Řekové houfně opouštějí svou zemi a míří za prací do Francie a Německa. Jejich italští vrstevníci mají identické úmysly.

Ve Španělsku mladí nezaměstnaní s vysokoškolským titulem i bez něj chápou sami sebe jako generaci bez budoucnosti - "bez domova, rachoty, stipendia i strachu", jak stálo na jednom transparentu hnutí Los indignados (Rozhořčených), jehož stoupenci od začátku roku pravidelně protestují v centru Madridu.

Nezaměstnanost mladých lidí v EU narostla během současné krize do takových dimenzí, že naléhavá opatření v boji s ní začala požadovat i Evropská komise. A to ve formě vládních garancí členských zemí. Byť zatím Brusel nehrozí sankcemi, pokud záruky nebudou splněny.

V Unii je nyní bez práce více než pět a půl milionu osob mladších pětadvaceti let. V Řecku jde o 55 procent, ve Španělsku 53 a v Itálii 35 procent dospělé populace v dané věkové kategorii. Unijní průměr také není nízký - činí téměř 23 procent. Nijak růžová není ani situace v Česku, kde je bez stálého zaměstnání téměř pětina mladých lidí. 

Eurokomisař pro sociální otázky László Ándor proto ve středu předloží unijní plán boje s nezaměstnaností nejmladší skupiny osob v produktivním věku. Dokument vychází ze zkušeností z Nizozemska, Rakouska a Norska, kde je bez práce jen něco mezi osmi a deseti procenty absolventů středních a vysokých škol a vyučených.

"Unijní instituce, vlády a podnikatelské kruhy by měly na všech úrovních udělat vše pro to, aby zamezily vytvoření ztracené generace," citovala Andora agentura Reuters. "Ta by byla hospodářskou a sociální pohromou."

Příklad Německa

Podle Ándorova návrhu by měly vlády členských zemí garantovat zákonem, že mladí lidé do 25 let věku budou mít do čtyř měsíců od chvíle, kdy přijdou o práci, zajištěno nové zaměstnání, nebo alespoň možnost přeškolení či praxe. Neříká ovšem zatím, jak konkrétně toho chce dosáhnout.

Ve Španělsku už vznikla
Ve Španělsku už vznikla | Foto: Reuters

To, že taková dohoda mezi vládou a podnikateli může fungovat, ukazuje příklad Německa. To ustavilo "pakt pro vzdělávání", v rámci kterého se vládní kabinet s podnikatelskými svazy dohodl na tom, že každému mladému člověku, jenž projeví zájem, takové místo bude nabídnuto.

Spolkové republice se ale začíná všeobecně nedostávat kvalifikované pracovní síly a najít práci pro mladého člověka s kvalitním výučním listem či diplomem z vysoké školy technického směru není problém.

Ándorova iniciativa směřuje především do zemí na jihu Evropy a některých postkomunistických států. Vyšší než třicetiprocentní nezaměstnanost mladých je kromě tří výše uvedených zemí také v Portugalsku, Irsku, Lotyšsku, Litvě, Maďarsku, Slovensku, Bulharsku a na Kypru.

Eurokomisař chce přitom využít prostředků Evropského sociálního fondu (ESF), jednoho ze tří kohezních fondů EU, v němž byly na léta 2007-2013 shromážděny prostředky ve výši 75 miliard eur a který bude s ještě o něco vyšším objemem peněz pokračovat i v dalším sedmiletém období.

Komise ovšem vydá vládám členských zemí EU pouze doporučení, které není právně závazné a spojené se sankcemi, jako je tomu v případě unijních nařízení, směrnic či rozhodnutí.

Nezaměstnanost mladých lidí pod 25 let vzrostla v EU oproti loňskému roku o 700 tisíc, ve srovnání s rokem 2008, kdy se krize dostala do Evropy, pak o půldruhého milionu. Skutečnost, že v Unii je sedm a půl milionu lidí v dané věkové kategorii bez práce či bez možnosti rozšiřovat svou kvalifikaci, způsobuje podle komise každoročně ztráty ve výši 150 miliard eur.

 

Právě se děje

Další zprávy