Tažení proti homosexuálům: V Bruneji gayům hrozí smrt, Iráčané je bili a mučili

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2019 15:51
Brunej, nejmenší muslimský stát světa, přijal nejtvrdší zákon proti homosexualitě. Umožní ji podobně jako nevěru trestat smrtí, krádež pak amputací ruky nebo nohy.
Brunejský sultán Hassanal Bolkiah.
Brunejský sultán Hassanal Bolkiah. | Foto: Reuters

V zemi vládne dvaasedmdesátiletý sultán Hassanal Bolkiah, který je zároveň premiérem. Brunej má zásoby ropy, které umožňují lidem neplatit daně a mít zadarmo zdravotnictví. Sám sultán je považován za jednoho z nejbohatších lidí světa a svoji legitimitu odvozuje kromě jiného také z dodržování přísných islámských zásad.

"Zákon má také za cíl vzdělávat, respektovat a chránit všechny členy společnosti, ať už jsou jakéhokoliv vyznání či rasy," uvedl v prohlášení úřad brunejské vlády.

Mapa ukazující, kde leží Brunej.
Mapa ukazující, kde leží Brunej. | Foto: Jan Kačer

Nejdále v kritice sultanátu zašel americký herec George Clooney. Vyzval k bojkotu hotelů, které patří sultánem vlastněné síti Brunei Investment Company. Řadí se mezi ně například hotel Dorchester v Londýně, Le Meurice v Paříži nebo Eden v Římě.

Brunej přijala zákon v době, kdy naopak řada evropských zemí akceptuje manželství homosexuálů. Návrh na jeho uzákonění je nyní i v české Poslanecké sněmovně.

Popravy v Íránu

Postup asijského sultanátu se blíží Saúdské Arábii. V té se teoreticky vztahuje trest smrti na cizoložství, mezi které se počítá i kontakt mezi lidmi stejného pohlaví.

Trest smrti za homosexualitu existuje také v Íránu a Nigérii. Íránská justice v uplynulých letech skutečně odsoudila a popravila několik lidí z LGBT komunity.

Některé země ukládají gayům a lesbám vysoké tresty vězení, například Tanzánie až třicet let.

V Egyptě sice homosexualita není ilegální jako taková, ale lze ji postihnout v rámci zákona o nemorálním chování. Úřady loni podnikly velký zátah proti gayům a lesbám v Káhiře, policisté zatkli více než stovku lidí. Podobná akce se odehrála o rok dříve z Ázerbájdžánu.

Útoky na gaye

Blízký východ je region, kde názor veřejnosti na homosexuality zůstává extrémně negativní. Výzkum společnosti Pew Research Centre před šesti lety ukázal, že ji odsuzuje a odmítá akceptovat 95 procent Egypťanů, 94 procent Tunisanů, 93 procent Palestinců a 78 procent Turků.

Například vůdce libanonského hnutí Hasan Nasralláh nedávno prohlásil, že homosexualita byla do islámského světa importována ze Západu.

VIDEO: Pohádkově bohatý Brunej, který trestá smrtí nevěru i homosexualitu:

Brunej | Video: Gleb


Irák oficiálně gaye a lesby toleruje, nicméně v uplynulých letech radikální šíitští islamisté napadali muže, které považovali za homosexuály. Bili je, mučili, některé zabili. Přítrž tomu učinil až v roce 2016 vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který prohlásil, že nikdo nesmí brát zákon do svých rukou a zabíjet gaye rozhodně zákonné není.

Určitý pokrok udělala Čína, alespoň co se týká legislativy. Zatímco v dobách vlády Mao Ce-tunga - zejména v období takzvané kulturní revoluce - hrozila gayům smrt, v roce 1997 parlament homosexualitu dekriminalizoval a od roku 2009 není v zemi oficiálně považována za nemoc.

Video: Gayové a lesby mají na manželství právo. Společnost nás podporuje, říká Pitoňák

Registrované partnerství je druhořadý institut, máme veřejnou podporu pro uzákonění sňatků homosexuálů, funguje to ve 26 zemích, trend je liberalizace | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 21 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 54 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy