Kamenování a bičování. Brunej závadí v rámci práva šaría tvrdé tresty pro homosexuály

ČTK ČTK
25. 3. 2019 18:58
V Bruneji začnou od dubna platit přísné zákony, které umožní trestat bičováním nebo smrtí ukamenováním stejnopohlavní vztahy. Upozornili na to aktivisté za lidská práva, kteří vyzývají tamní vládu, aby od změn v trestním zákoníku upustila. Napsala o tom organizace Thomson Reuters Foundation. Tento bohatý ropný státeček v jihovýchodní Asii schválil v roce 2014 přijetí islámského práva šaría, jeho uplatňování se ale částečně odložilo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vláda schválila uplatňování islámského práva ve třech fázích. V první se začaly udělovat finanční pokuty a tresty vězení za přestupky, jako je například nepřítomnost na pátečních modlitbách. Přijetí druhé a třetí fáze, pod které spadají tresty jako usekávání končetin a kamenování, se však kvůli vlně mezinárodní kritiky odložilo.

Podle aktivistů z asijských organizací pro ochranu lidských práv však z vládních dokumentů vyplývá, že tresty z obou fází se začnou v zemi uplatňovat od 3. dubna. Úřad tamního premiéra na dotazy organizace Thomson Reuters Foundation nereagoval.

Brunej je prvním státem v jihovýchodní Asii, který schválil dodržování práva šaría. Homosexualita byla v zemi doposud zakázána a trestala se až deseti lety vězení. Nově usvědčeným z cizoložství, "sodomie" a znásilnění hrozí bičování a smrt ukamenováním.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy