reklama
 
 

Kamenování a bičování. Brunej závadí v rámci práva šaría tvrdé tresty pro homosexuály

25. 3. 2019 18:58
V Bruneji začnou od dubna platit přísné zákony, které umožní trestat bičováním nebo smrtí ukamenováním stejnopohlavní vztahy. Upozornili na to aktivisté za lidská práva, kteří vyzývají tamní vládu, aby od změn v trestním zákoníku upustila. Napsala o tom organizace Thomson Reuters Foundation. Tento bohatý ropný státeček v jihovýchodní Asii schválil v roce 2014 přijetí islámského práva šaría, jeho uplatňování se ale částečně odložilo.

Vláda schválila uplatňování islámského práva ve třech fázích. V první se začaly udělovat finanční pokuty a tresty vězení za přestupky, jako je například nepřítomnost na pátečních modlitbách. Přijetí druhé a třetí fáze, pod které spadají tresty jako usekávání končetin a kamenování, se však kvůli vlně mezinárodní kritiky odložilo.

Podle aktivistů z asijských organizací pro ochranu lidských práv však z vládních dokumentů vyplývá, že tresty z obou fází se začnou v zemi uplatňovat od 3. dubna. Úřad tamního premiéra na dotazy organizace Thomson Reuters Foundation nereagoval.

Brunej je prvním státem v jihovýchodní Asii, který schválil dodržování práva šaría. Homosexualita byla v zemi doposud zakázána a trestala se až deseti lety vězení. Nově usvědčeným z cizoložství, "sodomie" a znásilnění hrozí bičování a smrt ukamenováním.

autor: ČTK | 25. 3. 2019 18:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama