Brown přiznal debakl, labouristé ztratili i Londýn

bh
3. 5. 2008 7:10
Labouristé skončili v komunálkách až třetí

Londýn - "Byla to noc plná zklamání, pro labouristy špatná noc. Musíme naslouchat a poučit se z toho."

Těmito slovy popsal historický debakl své strany britský premiér Gordon Brown. Labouristé totiž podle předběžných výsledků komunálních voleb v Anglii a Walesu zaznamenali vůbec nejhorší výsledek od šedesátých let.

Prohráli i post starosty Londýna.

Celkově v místních zastupitelstvech získali jen 24 procent všech hlasů, což je ještě o procentní bod méně než tradičně třetí liberální demokraté. Konzervativci, kteří jsou na celostátní úrovni už od roku 1997 v opozici, si připsali hlasy 44 procent voličů.

Čtěte více: Britové ztrestali labouristy. Přežije Blairův nástupce?

"Mou prací je naslouchat a vést, a to také udělám," řekl dále Brown.

Oproti minulým volbám ztratili labouristé téměř 300 postů ve městech a obcích, konzervativci naopak dvě stovky získali, další padesátku křesel si připsali liberální demokraté.

"Není to jen hlas proti Gordonu Brownovi a vládě, ale také pozitivní hlas důvěry v konzervativce," citovala BBC jejich šéfa Davida Camerona.

Ken Livingstone
Ken Livingstone | Foto: Reuters

Nad rudým Kenem se stáhla mračna

Brownův tým ztratil i britskou metropoli. Podle zveřejněných výsledků Johnson vyhrál 1,168.738 hlasy proti 1,028.966 hlasům pro kandidáta vládních labouristů a dosavadního starostu Kena Livingstona.

Volební účast byla velmi vysoká a Boris Johnson, lídr konzervativců na post starosty, získal nadpoloviční většinu a vyhoupl se tak rovnou do křesla šéfa britské metropole.

Pro labouristy je to další tvrdá rána: dosavadní starosta Londýna Ken Livingstone, přezdívaný pro své levicové názory "rudý Ken", totiž patřil mezi labouristická želízka v ohni. 

Čtěte více: Boris nebo Ken? Starostovský duel o Londýn vrcholí

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy