Brojí proti Bruselu, ale šampaňské platí z jeho peněz. Populisté musí vrátit půl milionu eur

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
3. 7. 2018 16:26
Krajně pravicová frakce Evropského parlamentu s názvem Evropa národů a svobody (ENF) platila z peněz od EU drahé večeře, šampaňské i vánoční dárky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Bureš

Brusel - Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nařídil populistické parlamentní frakci vrátit přes půl milionu eur (více než 14 milionů korun), které si podle kontroly neoprávněně započítala mezi proplácené výdaje.

Skupina Evropa národů a svobody (ENF) z obnosu v roce 2016 mimo jiné zaplatila drahou vánoční večeři v pařížské restauraci pro 140 lidí, více než 230 lahví šampaňského a přes stovku vánočních dárků pro zaměstnance. Na každého člověka tak padlo přes 440 eur.

Započítána do obnosu ve výši 478 tisíc eur byla zřejmě i večeře Marine Le Penové s šéfem italské Ligy Matteem Salvinim, která vyšla na více než 400 eur na osobu, uvedl server Deutche Welle.

Krajně pravicová frakce byla navíc potrestána už loni, kdy jí parlamentní výbor pro rozpočtovou kontrolu vyčíslil neoprávněné výdaje ve výši 66 400 eur. Dohromady tak musí zaplatit 544 400 eur, spočítal Spiegel.

Podle německého listu navíc na neoprávněné zneužívání výdajů kromě parlamentního výboru upozornil i nezávislý auditor. ENF si nyní může stěžovat u Soudního dvora EU v Lucembursku. 

Do nejmenší parlamentní frakce založené někdejší eurospolankyní Marine Le Penovou patří například zákonodárci z francouzské nacionalistické strany Národní sdružení (dříve Národní fronta), už zmíněné italské Ligy nebo ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Europoslanci z tehdejší Národní fronty přitom byli už vloni samostatně prošetřováni kvůli zneužívání peněz na placení parlamentních asistentů.

ENF ročně náleží dotace EU ve výši zhruba 3,3 milionu eur. Vyplácí se z nich platy zaměstnanců, v mnohajazyčné EU potřebných překladatelů nebo se jimi dotují příslušné politické akce.

Na využívání přidělených peněz se ale vztahují striktní pravidla, včetně vyhlašování veřejných soutěží. Ta ale ENF podle kontroly neplnila a navíc nebyla schopná dodat některé kontrolou požadované dokumenty. Evropský parlament proto část peněz pro ENF zmrazil a čeká na uhrazení částky.

Video: Madame Frexit. Podívejte se na reportáž o Marine Le Penové

Šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová patří mezi favority francouzských prezidentských voleb. Slibuje, že zemi vyvede z EU. | Video: Simone Radačičová
 

Právě se děje

před 42 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy