Brojí proti Bruselu, ale šampaňské platí z jeho peněz. Populisté musí vrátit půl milionu eur

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
3. 7. 2018 16:26
Krajně pravicová frakce Evropského parlamentu s názvem Evropa národů a svobody (ENF) platila z peněz od EU drahé večeře, šampaňské i vánoční dárky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Bureš

Brusel - Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nařídil populistické parlamentní frakci vrátit přes půl milionu eur (více než 14 milionů korun), které si podle kontroly neoprávněně započítala mezi proplácené výdaje.

Skupina Evropa národů a svobody (ENF) z obnosu v roce 2016 mimo jiné zaplatila drahou vánoční večeři v pařížské restauraci pro 140 lidí, více než 230 lahví šampaňského a přes stovku vánočních dárků pro zaměstnance. Na každého člověka tak padlo přes 440 eur.

Započítána do obnosu ve výši 478 tisíc eur byla zřejmě i večeře Marine Le Penové s šéfem italské Ligy Matteem Salvinim, která vyšla na více než 400 eur na osobu, uvedl server Deutche Welle.

Krajně pravicová frakce byla navíc potrestána už loni, kdy jí parlamentní výbor pro rozpočtovou kontrolu vyčíslil neoprávněné výdaje ve výši 66 400 eur. Dohromady tak musí zaplatit 544 400 eur, spočítal Spiegel.

Podle německého listu navíc na neoprávněné zneužívání výdajů kromě parlamentního výboru upozornil i nezávislý auditor. ENF si nyní může stěžovat u Soudního dvora EU v Lucembursku. 

Do nejmenší parlamentní frakce založené někdejší eurospolankyní Marine Le Penovou patří například zákonodárci z francouzské nacionalistické strany Národní sdružení (dříve Národní fronta), už zmíněné italské Ligy nebo ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Europoslanci z tehdejší Národní fronty přitom byli už vloni samostatně prošetřováni kvůli zneužívání peněz na placení parlamentních asistentů.

ENF ročně náleží dotace EU ve výši zhruba 3,3 milionu eur. Vyplácí se z nich platy zaměstnanců, v mnohajazyčné EU potřebných překladatelů nebo se jimi dotují příslušné politické akce.

Na využívání přidělených peněz se ale vztahují striktní pravidla, včetně vyhlašování veřejných soutěží. Ta ale ENF podle kontroly neplnila a navíc nebyla schopná dodat některé kontrolou požadované dokumenty. Evropský parlament proto část peněz pro ENF zmrazil a čeká na uhrazení částky.

Video: Madame Frexit. Podívejte se na reportáž o Marine Le Penové

Šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová patří mezi favority francouzských prezidentských voleb. Slibuje, že zemi vyvede z EU. | Video: Simone Radačičová
 

Právě se děje

před 47 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy