Britští zákonodárci se po dvou týdnech vrátí do parlamentu, rozhodl nejvyšší soud

ČTK ČTK
25. 9. 2019 6:58
Britský parlament se po více než dvoutýdenní přestávce v zasedání vrátí do běžného provozu. Lídři obou komor v úterý svolali zákonodárce zpět do Westminsteru poté, co nejvyšší soud anuloval předchozí ukončení parlamentní schůze a označil postup vlády v této věci za nezákonný. Opozice avizovala, že vládu požene k zodpovědnosti. Co přesně bude ve středu parlament projednávat, ale není jasné.
Labouristé avizovali, že se budou snažit donutit vládu ke zveřejnění stanoviska, které ohledně nařízení parlamentní přestávky vyjádřil generální prokurátor Geoffrey Cox.
Labouristé avizovali, že se budou snažit donutit vládu ke zveřejnění stanoviska, které ohledně nařízení parlamentní přestávky vyjádřil generální prokurátor Geoffrey Cox. | Foto: Reuters

Dolní sněmovna bude na základě rozhodnutí jejího předsedy Johna Bercowa zasedat od 12:30 středoevropského letního času. Agenda zveřejněná v úterý večer ale obsahuje kromě zahajovací modlitby jediný bod, kterým jsou mimořádné interpelace a vyjádření členů vlády, "budou-li nějaké".

Tradiční polední interpelace předsedy vlády se neuskuteční, protože procedurální pravidla vyžadují ohlášení otázek alespoň dva dny předem.

"Zítra se parlament vrátí. Vláda bude hnána k odpovědnosti za to, co udělala," prohlásil v úterý lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Jakou podobu tato slova na dnešním zasedání naberou, není jasné.

Podle deníku The Times je ale takřka jisté, že dojde na mimořádnou debatu na téma odchodu Británie z Evropské unie. Labouristé také avizovali, že se budou snažit donutit vládu ke zveřejnění stanoviska, které ohledně nařízení parlamentní přestávky vyjádřil generální prokurátor Geoffrey Cox.

Johnsona zastihl verdikt v New Yorku

Před poslance by mohl předstoupit také premiér Boris Johnson, kterého verdikt nejvyššího soudu zastihl na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Johnson byl poté ve spojení s kolegy z kabinetu i s královnou Alžbětou II., která pozastavení práce parlamentu na konci srpna nařídila na jeho doporučení.

Kolem středečního poledne už by měl být ministerský předseda opět v Londýně. Vláda se podle The Times nyní bude snažit prosadit alespoň několikadenní parlamentní prázdniny ve snaze zajistit hladký průběh sjezdu Konzervativní strany, který je na programu od 29. září do 2. října.

Naopak pravděpodobně nebude předložen návrh na vyslovení nedůvěry vládě, ačkoli lídr labouristů Corbyn označil nové parlamentní volby za jediné východisko z nynější krize. Šéf hlavní opoziční strany totiž zároveň požaduje, aby byla nejdříve vyloučena možnost, že Británie 31. října opustí EU bez "rozvodové" dohody.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy