reklama
 
 

Britští poslanci schválili zákon o jednání o odchodu země z EU. Opozice zpívala Ódu na radost

Aktualizováno 8. 2. 2017 23:38
Vláda premiérky Theresy Mayová ve středu udělala další krok směrem ke spuštění Brexitu, když Dolní sněmovna britského parlamentu ve středu schválila ve třetím čtení zákon umožňující aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy. Pro návrh se vyslovilo 494 poslanců, proti bylo 122. Neprošel žádný z pozměňovacích návrhů. Předloha nyní poputuje do horní komory parlamentu – Sněmovny lordů. Celý proces by měl být hotov nejpozději do 7. března. Posledním krokem má být souhlas královny Alžběty II.

Londýn – Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu schválili ve třetím, závěrečném čtení návrh zákona, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy, a zahájit tak jednání o odchodu Británie z Evropské unie. Předloha nyní poputuje do horní komory parlamentu – Sněmovny lordů, která by ji měla podle očekávání rovněž schválit.

Pro návrh zákona se po třídenní debatě vyslovilo 494 poslanců, proti se jich postavilo 122. Ve druhém čtení minulý týden pro zákon zvedlo ruku 498 poslanců a proti hlasovalo 114. Několik opozičních poslanců zpívalo během závěrečného hlasování Ódu na radost, hymnu Evropské unie.

Proti svému předsedovi Jeremymu Corbynovi, který vyzval, aby zákon podpořili, se tentokrát postavilo 52 labouristických poslanců. Rebelie tak tentokrát byla ještě výraznější než během prvního hlasování, kdy proti zákonu hlasovalo 47 poslanců Labouristické strany.

V rozporu s předsedovým přáním se nakonec rozhodl hlasovat i dosavadní stínový ministr podnikání a energetiky Clive Lewis, který krátce před schvalováním zákona na svou funkci ve stínové vládě rezignoval.

Před konečným schválením zákonodárci odmítli všechny pozměňovací návrhy, a zákon tak Dolní sněmovnou prošel ve znění, ve kterém ho předložila vláda. Další změny však mohou navrhnout ještě členové Sněmovny lordů.

Především opoziční labouristé, skotští nacionalisté a liberálové se do zákona snažili prosadit úpravy, které by znamenaly větší vliv parlamentu na jednání o Brexitu i na schvalování výsledné dohody. Jeden z návrhů požadoval například vypsání referenda o vyjednané dohodě s Bruselem.

Další z návrhů chtěl garantovat možnost zůstat v zemi i po Brexitu těm občanům zemí EU, kteří v Británii žili v okamžiku loňského červnového referenda, ve kterém se většina hlasujících vyslovila pro odchod z evropského bloku. Dolní sněmovna tento návrh zamítla poměrem hlasů 332 ku 290. Podporu mu však vyjádřili i tři poslanci vládní Konzervativní strany.

Proces schvalování zákona by měl být hotov nejpozději do 7. března. Posledním krokem má být souhlas královny Alžběty II.

Zákon předložila poslancům vláda na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož podobný závažný krok musí kabinetu schválit parlament.

Mayová chce článek 50 lisabonské smlouvy podle dřívějších vyjádření aktivovat nejpozději od konce března. Podle některých informací by tak ale mohla učinit již 9. března na summitu EU v Bruselu.

autor: ČTK | 8. 2. 2017 21:27

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama