Britští poslanci musí k brexitu jasně říct, co chtějí, vyzvala před hlasováním Mayová

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2019 16:21
Britské poslance čeká v úterý večer klíčové hlasování o dalším postupu v brexitovém procesu. Premiérka Theresa Mayová ještě během dne poslancům řekla, že parlament musí jasně sdělit, co si vlastně přeje. Dodala, že to jí umožní vrátit se do Bruselu a Evropské unii předložit návrhy, které by usnadnily schválení dohody dojednané s EU. Poslanci už dokument jednou odmítli.
Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Reuters

Mayová také potvrdila, že se pokusí projednat "významné" změny v rozvodové dohodě, což podle ní znamená její opětovné vyjednání.

"Nemluvím tu o další výměně dopisů, ale o významné a právně závazné změně v dohodě o odchodu z EU," řekla Mayová poslancům. Připustila, že vyjednat takovou změnu nebude snadné. "Bude to znamenat nové otevření (brexitové) dohody, tedy krok, který, jak vím, má mezi evropskými partnery jen malou podporu," dodala.

Britští komentátoři toto oznámení považují za naprostý obrat. Připomínají, že Mayová strávila vyjednáváním dohody s EU dva roky, a nyní se de facto rozhodla podrobit vůli poslanců.

Premiérka dodala, že chce především další záruky týkající se takzvané irské pojistky. Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií. Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii k bloku. Evropská sedmadvacítka včetně klíčového Irska dala opakovaně najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá. Dojednaná pojistka je podle Dublinu už v nynější podobě kompromisem respektujícím britské požadavky.

Premiérka dnes také oznámila, že pokud by se do 13. února nekonalo v parlamentu další hlasování o nové podobě dohody, ještě téhož dne by vystoupila s prohlášením k poslancům. Ti by pak o něm následující den debatovali a mohli by přijít s dodatky.

Členové Dolní sněmovny budou v úterý večer hlasovat o vládním plánu pro další postup, zejména se však budou vyjadřovat k alternativním plánům, s nimiž v uplynulých dnech přicházeli jednotliví poslanci. Těmi by mohla sněmovna přinutit premiérku Mayovou i k odložení brexitu. Tento den je tak podle Mayové šancí ukázat, "co Dolní sněmovna chce, a ne co nechce".

Alternativních plánů, o kterých budou poslanci hlasovat, je sedm, vybral je odpoledne předseda Dolní sněmovny John Bercow.

Značnou šanci na úspěch má podle všeho plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Pokud by byl schválen, poslanci by mohli 5. února hlasovat o opozičním návrhu zákona, který by za pokračování patové situace ukládal vládě usilovat o odklad brexitu.

Druhý ostře sledovaný návrh je z dílny vlivného konzervativního poslance Grahama Bradyho a požaduje, aby takzvaná severoirská pojistka v rozvodové dohodě byla nahrazena neupřesněnými alternativními ujednáními.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn v úterý prohlásil, že ať už bude další vývoj jakýkoli, bude podle něj vláda nucena odchod Spojeného království z unie plánovaný na 29. března odložit.

 

Právě se děje

Další zprávy