Britští politici uvažují o zablokování parlamentu kvůli jednáním o brexitu bez dohody

ČTK ČTK
6. 6. 2019 20:46
V Británii se od středy opět hovoří o tom, zda by vláda mohla na delší dobu ukončit zasedání parlamentu a otevřít tak cestu k brexitu bez dohody. Debatu rozproudil zejména postoj bývalého ministra pro brexit Dominica Raaba, který naznačil, že by byl ochoten po krajní možnosti sáhnout. Raab se uchází o pozici lídra konzervativců a zablokování parlamentu, v němž zatím žádná z brexitových variant nezískala většinovou podporu, se nebrání ani někteří další poslanci vládní strany. Předseda Dolní sněmovny John Bercow ale tento scénář odmítá.
Budova sídla britského parlamentu - Westminsterský palác.
Budova sídla britského parlamentu - Westminsterský palác. | Foto: Ondřej Besperát

"Parlament nebude vyloučen z rozhodovacího procesu v této důležité záležitosti. To se prostě a jednoduše nestane. Je to tak nad slunce jasné, že to skoro ani není třeba říkat. Ale zjevně to potřeba je, a tudíž jsem tak učinil," řekl Bercow na půdě sněmovny.

Reagoval mimo jiné na stanovisko, které vyjádřil exministr Raab na středečním slyšení v rámci procesu volby nového vůdce Konzervativní strany. Média k těmto slyšením nemají přístup, podle informací novinářů ale Raab zablokování parlamentu kvůli realizaci brexitu nevyloučil. Bývalý člen kabinetu patří do užší skupiny favoritů na post lídra konzervativců a je jedním z těch, pro něž je brexit bez dohody na konci října přijatelný.

Toto vyústění by ale mnozí považovali za katastrofu pro britskou ekonomiku a dolní komora parlamentu, která tento scénář už v hlasování odmítla, by se mu zřejmě opět snažila ze všech sil zabránit. Poslanci ale zároveň neschválili podmínky brexitu vyjednané vládou premiérky Theresy Mayové a předpokládá se, že její nástupce nebude schopen do konce října dosáhnout změn ve stávající dohodě. Kvůli této patové situaci se objevují spekulace o radikálním řešení v podobě zablokování parlamentu, který by tak nemohl brexit bez dohody odvrátit.

O odročení neboli přerušení zasedání parlamentu v Británii formálně rozhoduje panovník, jak ale vysvětluje BBC, v praxi je věc v moci vlády. Pravidelně k této události dochází na konci každé přibližně rok dlouhé legislativní schůze britského parlamentu, přičemž přestávka před následující schůzí trvá jen několik dní. Využití tohoto mechanismu pro uskutečnění politického cíle však Británie nepamatuje více než 70 let. V aktuální situaci se hovoří o záměrném natažení přestávky před dalším zasedáním poslanců až do začátku listopadu.

Spekulace o účelovém odročení už se v britských médiích objevují několik měsíců, nyní je rozvířila i zpráva týkající se dalšího uchazeče o vedení Konzervativní strany: Andrey Leadsomové. Ta donedávna za vládu vytvářela agendu Dolní sněmovny a nyní vyšlo najevo, že ohledně přerušení zasedání se radila s odborníky. Televizi Sky News ale řekla, že pokud by se stala premiérkou, touto cestou by se "rozhodně" nevydala.

Ostře se proti tomuto scénáři vymezili kandidáti, kteří odmítají odchod Británie z EU bez dohody. Ministr zdravotnictví Matt Hancock na twitteru vyzval všechny kolegy, aby tuto variantu vyloučili. Ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart označil tuto možnost za protiústavní a nedemokratickou.

Aktuální zasedání britského parlamentu trvá už skoro dva roky, neboť bylo prodlouženo kvůli tvorbě zákonů souvisejících s brexitem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy