Teď, nebo nikdy. Britští konzervativci chtějí po debaklu brexit, i když bude divoký

Martin Novák Martin Novák
28. 5. 2019 13:58
Po volbách do Evropského parlamentu panuje na britské politické scéně ještě větší chaos ohledně budoucnosti členství v EU. Jak vládnoucí Konzervativní strana, tak opoziční labouristé ztratili mnoho hlasů. A příčinu hledají právě v brexitu.
Cedule před Dolní sněmovnou v Londýně.
Cedule před Dolní sněmovnou v Londýně. | Foto: Reuters

Část vedení konzervativců chce, aby strana přestala vyjednávat s Evropskou unií o dohodě a šla do rizika takzvaného tvrdého brexitu. Tedy odchodu z EU bez toho, aby se domluvila pravidla pro vzájemný obchod a spolupráci.

Bývalý britský ministr pro brexit Dominic Raab, který je jedním z kandidátů na premiéra po odcházející Therese Mayové, vyzval stranu k "akci".

"Dopadli jsme katastrofálně. Potřebujeme teď projevit rozhodnost, sebrat se a odejít z Evropské unie i bez dohody," uvedl Raab.

Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila Strana pro brexit, kterou vede Nigel Farage. Konzervativci získali jen 8,7 procenta hlasů, což je i méně než zelení. Labouristé dostali 14 procent hlasů.

S Raabem souhlasí i další konzervativní politici, kteří chtějí nahradit Mayovou v čele vlády a strany. Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson napsal na Twitteru, že evropské volby jsou jasným vzkazem: nastal čas dotáhnout brexit do konce a vytyčit pozitivní plány pro budoucnost země.

"Lidé chtějí, abychom s tím pokročili. Už (nebudou) žádné další volby nebo referendum, kde bychom se ptali, zda nezměnili názor," prohlásil ministr vnitra Sajid Javid, který chce také nahradit Mayovou.

Nová dohoda jako další řešení

Ne všichni kandidáti na premiéra ale razí tento názor. Například současný ministr zahraničí Jeremy Hunt chce usilovat o zcela novou dohodu s Evropskou unií.

"Vyjednání nové dohody je jediným řešením. To budu prosazovat, pokud povedu stranu a vládu," prohlásil Hunt. Sám patřil k těm konzervativcům, kteří v referendu v roce 2016 hlasovali pro setrvání země v Evropské unii.

Stávající dohodu mezi EU a Londýnem se Therese Mayové opakovaně nedařilo prosadit v britském parlamentu. Premiérka proto minulý týden oznámila, že 7. června odstoupí. Nejzazší datum britského odchodu je nyní stanoveno na 31. října.

Labouristé sází na nové hlasování

Ani opozičním labouristům se v eurovolbách příliš nedařilo. Nyní se obávají, že přijdou o voliče, kteří brexit nechtějí. Šéf strany Jeremy Corbyn v pondělí prohlásil, že patovou situaci musí vyřešit buď předčasné volby, nebo nové hlasování o brexitu.

Strana ale není jednotná, někteří poslanci druhé referendum nechtějí s tím, že voliči v jejich obvodech už jednou rozhodli. A to by mělo být respektováno.

Video: Konec Mayové? Británie vykročila k tvrdému brexitu, přijít může Johnson

Do čela konzervativců nastoupí někdo, kdo bude ochotný riskovat, komu nebude vadit tvrdý brexit, může to být Boris Johnson nebo Dominic Raab. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy