Teď, nebo nikdy. Britští konzervativci chtějí po debaklu brexit, i když bude divoký

Martin Novák Martin Novák
28. 5. 2019 13:58
Po volbách do Evropského parlamentu panuje na britské politické scéně ještě větší chaos ohledně budoucnosti členství v EU. Jak vládnoucí Konzervativní strana, tak opoziční labouristé ztratili mnoho hlasů. A příčinu hledají právě v brexitu.
Cedule před Dolní sněmovnou v Londýně.
Cedule před Dolní sněmovnou v Londýně. | Foto: Reuters

Část vedení konzervativců chce, aby strana přestala vyjednávat s Evropskou unií o dohodě a šla do rizika takzvaného tvrdého brexitu. Tedy odchodu z EU bez toho, aby se domluvila pravidla pro vzájemný obchod a spolupráci.

Bývalý britský ministr pro brexit Dominic Raab, který je jedním z kandidátů na premiéra po odcházející Therese Mayové, vyzval stranu k "akci".

"Dopadli jsme katastrofálně. Potřebujeme teď projevit rozhodnost, sebrat se a odejít z Evropské unie i bez dohody," uvedl Raab.

Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila Strana pro brexit, kterou vede Nigel Farage. Konzervativci získali jen 8,7 procenta hlasů, což je i méně než zelení. Labouristé dostali 14 procent hlasů.

S Raabem souhlasí i další konzervativní politici, kteří chtějí nahradit Mayovou v čele vlády a strany. Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson napsal na Twitteru, že evropské volby jsou jasným vzkazem: nastal čas dotáhnout brexit do konce a vytyčit pozitivní plány pro budoucnost země.

"Lidé chtějí, abychom s tím pokročili. Už (nebudou) žádné další volby nebo referendum, kde bychom se ptali, zda nezměnili názor," prohlásil ministr vnitra Sajid Javid, který chce také nahradit Mayovou.

Nová dohoda jako další řešení

Ne všichni kandidáti na premiéra ale razí tento názor. Například současný ministr zahraničí Jeremy Hunt chce usilovat o zcela novou dohodu s Evropskou unií.

"Vyjednání nové dohody je jediným řešením. To budu prosazovat, pokud povedu stranu a vládu," prohlásil Hunt. Sám patřil k těm konzervativcům, kteří v referendu v roce 2016 hlasovali pro setrvání země v Evropské unii.

Stávající dohodu mezi EU a Londýnem se Therese Mayové opakovaně nedařilo prosadit v britském parlamentu. Premiérka proto minulý týden oznámila, že 7. června odstoupí. Nejzazší datum britského odchodu je nyní stanoveno na 31. října.

Labouristé sází na nové hlasování

Ani opozičním labouristům se v eurovolbách příliš nedařilo. Nyní se obávají, že přijdou o voliče, kteří brexit nechtějí. Šéf strany Jeremy Corbyn v pondělí prohlásil, že patovou situaci musí vyřešit buď předčasné volby, nebo nové hlasování o brexitu.

Strana ale není jednotná, někteří poslanci druhé referendum nechtějí s tím, že voliči v jejich obvodech už jednou rozhodli. A to by mělo být respektováno.

Video: Konec Mayové? Británie vykročila k tvrdému brexitu, přijít může Johnson

Do čela konzervativců nastoupí někdo, kdo bude ochotný riskovat, komu nebude vadit tvrdý brexit, může to být Boris Johnson nebo Dominic Raab. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy