Brexit "plně zaměstnává" i vinný sklep britské vlády. Spotřeba vína stoupla o pětinu

ČTK ČTK
29. 12. 2018 13:48
Přes sto let starý vinný sklep britské vlády, jehož obsah napomáhal k hladkému chodu diplomacie během dvou světových válek i v období konce britského impéria, byl letos během vypjatých jednání o brexitové dohodě opět "plně vytížen", napsal deník The Times. Údaje zveřejněné ministerstvem zahraničí, které sklep spravuje, totiž ukázaly, že konzumace vína z vládní zásobárny v roce 2018 vzrostla oproti minulému roku o pětinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle nejnovějších statistik ministerstva zahraničí Velké Británie se ve vládním sklepě loni vypilo 3935 lahví vína a tvrdého alkoholu. Zásoby jsou chudší mimo jiné o 20 lahví Château Grand-Puy-Lacoste ročník 1990, které se prodává za 150 liber (asi 4300 korun) za lahev.

"Výroční zpráva (ministerstva zahraničí) ale bohužel neupřesňuje, kdo kterou lahev vypil," konstatoval deník. Dokument podle něj stejně tak neuvádí, že ke zvýšené spotřebě přímo přispěly rozhovory o odchodu Spojeného království z Evropské unie. "Vyšší konzumaci místo toho připisuje nízké spotřebě v předchozím roce a letošnímu setkání hlav Společenství (Commonwealthu)," napsal The Times.

Vyšší spotřeba vína ale podle listu nejde na rozdíl od ostatních výdajů souvisejících s brexitem na vrub daňových poplatníků, neboť vládní vinný sklep je finančně soběstačný. Od roku 2012 získává peníze na nové přírůstky prodejem vzácných vín.

Některá nově zakoupená vína jsou tak určená k okamžitému vypití, zatímco jiná budou ve vládním sklípku zrát a později budou se ziskem prodána. Vína ve vládním sklepě, který se nachází v suterénu rezidence Lancaster House, nyní mají hodnotu asi 3,2 milionu liber (přes 91 milionů korun).

VIDEO: Jaké budou dopady Brexitu na Česko? 

Nervozita kvůli brexitu stoupá. Jaké budou praktické dopady na Česko? | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy