Brexit "plně zaměstnává" i vinný sklep britské vlády. Spotřeba vína stoupla o pětinu

ČTK ČTK
29. 12. 2018 13:48
Přes sto let starý vinný sklep britské vlády, jehož obsah napomáhal k hladkému chodu diplomacie během dvou světových válek i v období konce britského impéria, byl letos během vypjatých jednání o brexitové dohodě opět "plně vytížen", napsal deník The Times. Údaje zveřejněné ministerstvem zahraničí, které sklep spravuje, totiž ukázaly, že konzumace vína z vládní zásobárny v roce 2018 vzrostla oproti minulému roku o pětinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle nejnovějších statistik ministerstva zahraničí Velké Británie se ve vládním sklepě loni vypilo 3935 lahví vína a tvrdého alkoholu. Zásoby jsou chudší mimo jiné o 20 lahví Château Grand-Puy-Lacoste ročník 1990, které se prodává za 150 liber (asi 4300 korun) za lahev.

"Výroční zpráva (ministerstva zahraničí) ale bohužel neupřesňuje, kdo kterou lahev vypil," konstatoval deník. Dokument podle něj stejně tak neuvádí, že ke zvýšené spotřebě přímo přispěly rozhovory o odchodu Spojeného království z Evropské unie. "Vyšší konzumaci místo toho připisuje nízké spotřebě v předchozím roce a letošnímu setkání hlav Společenství (Commonwealthu)," napsal The Times.

Vyšší spotřeba vína ale podle listu nejde na rozdíl od ostatních výdajů souvisejících s brexitem na vrub daňových poplatníků, neboť vládní vinný sklep je finančně soběstačný. Od roku 2012 získává peníze na nové přírůstky prodejem vzácných vín.

Některá nově zakoupená vína jsou tak určená k okamžitému vypití, zatímco jiná budou ve vládním sklípku zrát a později budou se ziskem prodána. Vína ve vládním sklepě, který se nachází v suterénu rezidence Lancaster House, nyní mají hodnotu asi 3,2 milionu liber (přes 91 milionů korun).

VIDEO: Jaké budou dopady Brexitu na Česko? 

Nervozita kvůli brexitu stoupá. Jaké budou praktické dopady na Česko? | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy