Britský tisk spekuluje, že se Johnson chystá vypsat volby. Ty by se konaly v říjnu

ČTK ČTK
2. 9. 2019 18:24
Britský tisk spekuluje, že se premiér Boris Johnson chystá kvůli brexitovému patu vypsat předčasné volby, možná už ve středu nebo ve čtvrtek. Johnson na pondělní večer svolal mimořádnou schůzi vlády a pak se podle deníku Financial Times chystá promluvit k poslancům vládní Konzervativní strany. Podle zpravodaje televize ITV se ale nejprve sejde s poslanci a poté se uskuteční schůze vlády. Případné předčasné volby by musel schválit parlament.
Boris Johnson na summitu G7 ve francouzském Biarritzu.
Boris Johnson na summitu G7 ve francouzském Biarritzu. | Foto: Reuters

"Zdroje z vlády mi sdělily, že (kabinet) nechce čekat na porážku, kterou mu uštědří (protivládní) rebelové," napsal na Twitteru vládní zpravodaj FT. Proto by podle něj mohla vláda už nyní stanovit, že ve čtvrtek se uskuteční hlasování o předčasných volbách, a Johnson by počkal, jak na to v úterý a ve středu zareagují poslanci.

Bitva mezi vládou a odpůrci brexitu bez dohody v parlamentu, k nimž patří i zhruba 20 konzervativních poslanců, má vypuknout právě v úterý, kdy končí parlamentní letní přestávka. Podrobnosti plánu nově vzniklé koalice nejsou známé, opoziční Labouristická strana slíbila, že je zveřejní v úterý. Podle britských médií je nejpravděpodobnější, že se opozice pokusí návrh zákona proti brexitu bez dohody protlačit na středeční program parlamentu.

Reportér bulvárního deníku The Sun píše, že Johnson chce předčasné volby vypsat ještě před termínem brexitu 31. října, pokud se Dolní sněmovna tento týden vysloví proti jeho brexitovým plánům, tedy pokud podpoří návrh zákona proti brexitu bez dohody. Volby by se podle zdroje The Sun měly konat před unijním summitem 17. října.

Pokud by se Johnson rozhodl vypsat předčasné volby, parlament by se musel rozpustit 25 pracovních dní před jejich konáním. Kdyby se hlasování mělo uskutečnit ještě před 31. říjnem, má Johnson vzhledem k časové tísni jen omezené manévrovací pole. Britové by se nejspíš vydali k volebním urnám ve čtvrtek, jak je tomu podle serveru televize ITV od každých parlamentních voleb od roku 1935. Rozpuštění Dolní sněmovny by v podobě vládního usnesení musely schválit dvě třetiny všech poslanců. Hlasování musí předcházet debata.

Britští poslanci, kteří se tento týden chtějí pokusit legislativní cestou zabránit brexitu bez dohody, budou ve svém návrhu zákona požadovat, aby byl odchod země z EU odložen o tři měsíce do 31. ledna. Píše o tom zpravodajka BBC na Twitteru. Podle ní to má platit v případě, že Dolní sněmovna neschválí případnou novou brexitovou dohodu, nebo pokud by se poslanci do 19. října vyslovili pro brexit bez dohody. Odpůrci brexitu bez dohody mají v Dolní sněmovně jen mírnou většinu.

Někteří prounijní poslanci se ale podle televize ITV obávají, že Johnson vypíše předčasné volby před 31. říjnem a pak je posune za tento termín.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy