Britský soud odmítl utajovat informace o činnosti MI5

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2010 23:30
Informace se týkají údajného mučení vězně z Guantanáma
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Britský odovlací soud rozhodl, že není možné utajovat informace vztahující se k britské kontrarozvědce, které obahuje zpráva popisující případ údajného mučení vězně z americké vojenské základny Guantanámo na Kubě.

Případ se týká Binyamea Mohameda, který pochází z Etiopie a v Británii legálně žil.

V roce 2002 byl ale zajat v Pákistánu.

Tam a později i v Maroku byl podle svých slov mučen, do té doby, než se dostal do věznice na Guantánamu. Podezření z terorismu se neprokázalo a Mohamed byl bez soudu propuštěn. Po návratu do Británie zažaloval tamní vládu za to, že o jeho mučení věděla a nezabránila mu.

Ta obvinění popírá a tvrdí, že o jeho mučení ani nevěděla, ani ho neschvalovala. Jak ale vyšlo najevo, při soudním jednání byla zatajována jedna z klíčových částí soudního spisu. Na to poukázal právník Mohameda a požádal o jeho zveřejnění. Britský odvolací soud mu nyní dal za pravdu.

O utajení částí textu vztahující se k MI5 se podle britských médii snažila britská vláda. Podle právníka Mohameda navíc komunikovala se soudci.

"Jak ukazuje svědectví v tomto případu, přinejmenším u některých pracovníků tajné služby se objevuje pochybný postoj, když dojde na lidská práva a donucovací techniky,"

Také na základě nejnovějších zjištění britská policie prošetřuje, zda někdo z MI5 neporušil zákon.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy