Britský školák byl odsouzen za kyberterorismus

bh
19. 8. 2008 16:00
Munshi je nejmladším usvědčeným extremistou Británie

Londýn - Británie má svého vůbec nejmladšího teroristu. Za přípravy atentátů na nemuslimy na ostrovech londýnský soud odsoudil Hammaada Munshiho, kterému v době zatčení bylo šestnáct let.

Trest by měl soud v souladu s britským právem vyměřit později.

Munshi byl napojen na společenství, které se inspirovalo činností sítě Al-Káida a v jeho počítači našli kriminalisté mimo jiné návody na výrobu napalmu, granátu nebo popisy vražd. Na harddisku měl také uloženy desítky videozáznamů projevů sebevražedných atentátníků.

Pod matrací také skrýval své zápisky. „Kdo se nezúčastní bitvy nebo nemá ryzí úmysl zemřít, propadá se do pokrytectví," citoval z Munshiho záznamů list The Guardian.

Školák Munshi vedl údajně dvojí život - na první pohled to byl vzorný student gymnázia ve Westborough, jeho dědeček, šajch Yakub Munshi, byl respektovaným muslimským vzdělancem a ředitelem Ústavu pro výzkum islámu.

Po nocích ale Hammaad v internetových diskuzích směňoval návody na výrobu domácích bomb a šířil nenávistnou propagandu.

Teenagera Munshiho naverboval před třemi lety jeho kamarád, prodavač rychlého občerstvení Aabid Khan, přezdívaný Mr. Fix-it.

Toho v červnu 2006 policisté zadrželi při rutinní kontrole na letišti v Manchesteru. Teprve po prozkoumání Khanova notebooku vyšlo najevo, že muži zákona narazili na dosud největší počítačovou sbírku materiálů šířících terorismus.

Z analýzy videozáznamů mimo jiné vyšlo najevo, že Khan byl proškolen ve výcvikovém táboře pákistánské teroristické buňky Džajše Muhammad (Muhammadova armáda).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy