Britský premiér Blair: Do roka končím

oho, ČTK
7. 9. 2006 16:14
Londýn - Kdy hodláš odejít? Tak se celá Británie ptala Tonyho Blaira. Až do dneška. Blair oznámil, že během jednoho roku odstoupí z funkce premiéra.

Britský premiér dnes prohlásil, že zářijová stranická konference Labouristické strany bude jeho poslední ve funkci lídra strany a tím i předsedy vlády. Odmítl však uvést přesné datum, kdy svůj post opustí.

Televize Sky již dříve během dne informovala, že Blair podá demisi 4. května. Patnáctého června se pak jeho nástupce ujme funkce ministerského předsedy.

Blairova éra v roli nejvyššího představitele Velké Británie se tak po deseti letech v úřadu definitivně uzavírá.

Blair byl v posledních dnech pod velkým vnitrostranickým tlakem. K ujasnění přesného data odchodu jej vyzývalo mnoho labouristických kolegů včetně jeho doposud věrných spojenců.

Labouristé se vzbouřili. Chtěli vědět, kdy šéf skončí

Mezi labouristy v poslední době vzrůstala vlna nevole s chováním jejich dlouholetého šéfa. Stále více z nich po něm žádalo, aby zveřejnil datum svého odchodu s dostatečným předstihem.

Ukázkou Blairovy slábnoucí pozice ve vlastní straně byl úterní dopis 17 doposud loajálních poslanců, kteří po něm žádali okamžitou rezignaci.

Osm z nich již včera bylo donuceno rezignovat na své posty.

Usmívající se ministerský předseda Tony Blair pomalu končí. Do smíchu mu v současnosti příliš není.
Usmívající se ministerský předseda Tony Blair pomalu končí. Do smíchu mu v současnosti příliš není. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Z nich nejprve na protest proti dalšímu Blairovu setrvávání v úřadu rezignoval náměstek britského ministra obrany labourista Tom Watson následován Khalidem Mahmoodem, tajemníkem ministra vnitra Tonyho McNultyho.

Podle Watsona "není ani v zájmu strany, ani v zájmu země", aby Blair nadále zůstával v čele vlády.

Budoucnost nevěstí nic dobrého

Labouristé cítí velké ohrožení v tom, že nový vůdce konkurenčních konzervativců David Cameron podle průzkumů poměrně hladce poráží všechny případné Blairovy nástupce, včetně hlavního z nich, ministra financí Gordona Browna.

Hlavním zdrojem labouristické "blbé nálady" jsou ale průzkumy volebních preferencí. Celkově v nich nyní po devíti letech vládnutí ztrácejí na konzervativce pět až deset procent.

Až donedávna byli ve všech průzkumech alespoň o pár bodů před nimi. Právě změna šéfa by labouristům mohla pomoci včas nepříznivou situaci zvrátit.

 

Právě se děje

Další zprávy