Britský kardinál se omluvil za své sexuální chování

O'Brien byl do své demise nejvýznamnějším představitelem katolické církve v Británii
Skotský kardinál Keith O'Brien vyhlíží z okna svého domu v Edinburghu.
Skotský kardinál Keith O'Brien vyhlíží z okna svého domu v Edinburghu. | Foto: Reuters

Londýn - Kardinál Keith O'Brien, který na počátku týdne odstoupil z postu arcibiskupa, v nedělním prohlášení zveřejněném skotskou církví přiznal nevhodné sexuální chování a omluvil se.

Současně slíbil, že se napříště nebude účastnit veřejného života církve.

O'Brien byl nejvýznamnějším představitelem katolické církve ve Velké Británii. V pondělí však podal demisi a oznámil, že se ani nebude podílet na volbě nového papeže.

Stalo se tak poté, co britská média uvedla, že byl obviněn ze sexuálního obtěžování jiných kněží v 80. letech.

O'Brien se stal prvním kardinálem v dějinách církve, který se vzdal účasti na volbě nejvyššího pontifika kvůli osobnímu skandálu.

Do ústraní

"Dovoluji si využít této příležitosti k přiznání, že byly časy, kdy mé sexuální chování kleslo pod standardy očekávané ode mě jako kněze, arcibiskupa a kardinála," uvádí se v prohlášení. "Těm, které jsem urazil, se omlouvám a žádám o odpuštění." O'Brien dodal, že zbytek života chce strávit v ústraní.

Kardinál původně obvinění odmítal a své odstoupení z arcibiskupské funkce vysvětloval tím, že nechce narušovat volbu papeže zájmem médií o svou osobu.

O'Brien byl otevřeným odpůrcem legalizace homosexuálních sňatků v Británii. Od skupiny Stonewall hájící rovnoprávnost homosexuálů loni za své komentáře dostal titul "bigotní člověk roku", připomněla agentura Reuters.

Na druhé straně byl zastáncem některých změn v církvi. Mimo jiné prohlásil, že římskokatolickým kněžím by se mělo dovolit se ženit a mít děti. Celibát podle něj nemá boží původ, nebyl požadován Ježíšem.

 

Právě se děje

Další zprávy