Britské úřady cizincům z EU rozeslaly výhrůžné dopisy. Byl to omyl, řekla Mayová

ČTK ČTK
24. 8. 2017 11:28
Nedopatření vyšlo najevo poté, co jeden z dopisů obdržela finská akademická pracovnice s právem pobytu v Británii. Eva Johanna Holmbergová, která je provdána za britského občana, řekla, že "nemohla uvěřit svým očím", když jí bylo v dopise sděleno, že má měsíc na opuštění Británie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britské ministerstvo vnitra omylem rozeslalo kolem 100 výhrůžných dopisů cizincům ze zemí Evropské unie žijícím v Británii.

Dopisy obsahovaly výzvu, aby opustili zemi, jinak riskují zadržení, informoval server BBC.

Nedopatření vyšlo najevo poté, co jeden z dopisů obdržela finská akademická pracovnice s právem pobytu v Británii. Eva Johanna Holmbergová, která je provdána za britského občana, řekla, že "nemohla uvěřit svým očím", když jí bylo v dopise sděleno, že má měsíc na opuštění Británie.

Britské ministerstvo vnitra ujistilo, že práva unijních občanů v Británii "zůstávají nezměněna". Premiérka Theresa Mayová, která byla dříve ministryní vnitra, záležitost označila za "politováníhodný omyl".

V souvislosti s chystaným britským odchodem z EU zaznívají obavy o práva zhruba 3,2 milionu unijních občanů žijících v Británii.

Historička Holmbergová, která pracuje na londýnské Univerzitě královny Marie, před obdržením dopisu žádala o certifikát kvalifikovaného pracovníka, který občanům z Evropského hospodářského prostoru zaručuje právo žít v Británii.

Finka poznamenala, že "absurdní nesmysl" dál snížil možnost, že by mohla důvěřovat politikům v době brexitu. "Když jsem to otevřela, nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem viděla slova jako 'bylo rozhodnuto vyhostit vás ze Spojeného království'," řekla Holmbergová BBC. Dodala, že v dopise stojí, že jí hrozí zadržení, pokud Británii do měsíce neopustí.

Holmbergová věnovala několik následujících dnů kontaktování právníka, svého zaměstnavatele a samotného ministerstva vnitra. To se jí ve středu, šest dní po otevření dopisu, omluvilo.

Finská historička uvedla, že Twitter zaplavila podobná svědectví poté, co se její příběh poprvé objevil ve finském tisku.

Britské ministerstvo vnitra ujistilo, že každého, kdo dostal příslušný dopis, kontaktuje a vysvětlí mu, že může dopis ignorovat. "Bylo omylem rozesláno omezené množství dopisů a my neodkladně zjišťujeme, proč se to stalo," řekl mluvčí ministerstva.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy