Britské univerzity jsou plné muslimských extremistů

gaz
28. 7. 2008 22:42
Až třetina jich chce světový kalifát, zjistil průzkum
Muslimů je na britských univerzitách 90 tisíc
Muslimů je na britských univerzitách 90 tisíc | Foto: Reuters

Londýn - Univerzity ve Velké Británii jsou plné muslimských extremistů. K takto nelichotivému verdiktu dospěl průzkum britského Centra pro sociální soudržnost (CSC).

Podle něj se jedná o nejdůkladnější průzkum názorů muslimských studentů, který byl kdy v Británii proveden.

Jeho výsledky ostrovní politiky sotva mohou těšit. Přináší však argumenty těm, kteří již dlouho upozorňují, že britské univerzity se stávají líhní radikalismu.

Dosud mnohé muslimské skupiny nad problémem mávaly rukou a obviňovaly vládu, že se snaží rozpoutat hon na čarodějnice.

"Tyto výsledky jsou velmi zahanbující pro ty, kdo tvrdili, že na britských vysokých školách žádný extremismus není," řekla deníku The Times Hannah Stuartová, jedna z autorek studie.

"Zdá se, že podstatné množství (muslimských studentů) vyznává názory, které jsou v rozporu s demokratickými hodnotami," dodala.

Byli trénování pro boj s IRA, nyní čelí radikálnímu islámu
Byli trénování pro boj s IRA, nyní čelí radikálnímu islámu | Foto: Reuters

Třetina pro kalifát

Téměř třetina z nich věří, že zabíjení ve jménu islámu je ospravedlnitelné. Stejné množství by chtělo vytvořit světový kalifát nebo žít v islámském státě.

Třetina muslimských mužů nemá žádné (či má jen mizivé) porozumění pro gaye, mezi celkovou populací jsou přitom otevřeně homofóbní jen zhruba čtyři procenta. 40 procent muslimských studentů se domnívá, že není správné, aby se muži a ženy volně stýkali.

Průzkum si ale všímá i netolerance mezi nemuslimskými studenty. Pětapadesát procent z nich se domnívá, že islám není kompatibilní s demokratickými hodnotami.

Zaujatý průzkum?

Studii, která se opírala o názory 1400 posluchačů univerzit, kritizovalo jak největší britské sdružení muslimských studentů Fosis, tak všeobecná Národní unie studentů (NUS).

"Tato nechutná zpráva je odrazem zaujatosti a předsudků pravicového think-tanku, nikoli názorů muslimských studentů v Británii," řekl deníku The Times předseda NUS Wes Streeting.

"Všehovšudy 632 muslimských studentů bylo dotazováno na vágní a zavádějící otázky a jejich odpovědi byly záměrně překrouceny."

Studie CSC však potvrzuje některá předchozí zjištění.

Potvrzení starších výzkumů

Například podle loňského zjištění Policy Exchange, „oblíbeného think-tanku" šéfa konzervativců Davida Camerona, by 37 procent britských muslimů ve věku 16 až 24 let rádo žilo ve státě uplatňujícím islámské právo šaría.

"Zpráva CSC jen potvrzuje dlouhodobější obavy o extremistických sklonech muslimských studentských organizací na anglických univerzitách," řekl Aktuálně.cz politolog Vojtěch Ripka, který se specializuje na Velkou Británii.

"Levicoví komentátoři ji hned odsoudili s poukazem na zaujatost, ovšem i zpráva britské vlády z minulého roku varuje před narůstajícím radikalismem a doporučuje univerzitám zaměstnat poradce pro studenty vyznávající islám," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy