Britské tajné služby věděly o špatném zacházení USA s vězni, zjistil parlamentní výbor

ČTK ČTK
28. 6. 2018 13:54
Zpráva výboru pro zpravodajské služby bezpečnost uvádí, že Británie o zacházení s vězni věděla už v počáteční fázi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Londýn - Podle výboru britského parlamentu není pochyb o tom, že britské zpravodajské služby věděly o špatném zacházení Spojených států se zadržovanými osobami podezřelými z terorismu v zahraničí, které byly zatčeny po 11. září 2001. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na zveřejněnou zprávu.

Zpráva výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost mimo jiné říká, že Británie o špatném zacházení věděla již v počáteční fázi a "úřady toho mohly udělat více pro to", aby chování Američanů ovlivnily.

V celkem 198 případech obdržely britské orgány zpravodajské informace získané od zadržovaných, o kterých věděly, nebo mohly mít podezření, že se s nimi špatně zachází. Výbor odmítl tvrzení tajných služeb, že šlo jen o "izolované incidenty".

Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001 ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009.

Tajné věznice v Evropě CIA údajně měla v Litvě, Rumunsku a Polsku, mimo Evropu například v Thajsku, Maroku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě či Jordánsku. Mezi zařízeními převážela zadržené lidi letadla, která používala k mezipřistáním letiště celkem v 17 zemích Rady Evropy, údajně včetně Česka.

Video: Bývalý vězeň z Guantánama bojuje proti Islámskému státu

Hadži Gálíb strávil čtyři roky jako vězeň na americké základně Guantánamo. Teď vede v Afghánistánu vojenské akce proti bojovníkům Islámského státu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 24 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy