Britské tajné služby věděly o špatném zacházení USA s vězni, zjistil parlamentní výbor

ČTK ČTK
28. 6. 2018 13:54
Zpráva výboru pro zpravodajské služby bezpečnost uvádí, že Británie o zacházení s vězni věděla už v počáteční fázi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Londýn - Podle výboru britského parlamentu není pochyb o tom, že britské zpravodajské služby věděly o špatném zacházení Spojených států se zadržovanými osobami podezřelými z terorismu v zahraničí, které byly zatčeny po 11. září 2001. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na zveřejněnou zprávu.

Zpráva výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost mimo jiné říká, že Británie o špatném zacházení věděla již v počáteční fázi a "úřady toho mohly udělat více pro to", aby chování Američanů ovlivnily.

V celkem 198 případech obdržely britské orgány zpravodajské informace získané od zadržovaných, o kterých věděly, nebo mohly mít podezření, že se s nimi špatně zachází. Výbor odmítl tvrzení tajných služeb, že šlo jen o "izolované incidenty".

Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001 ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009.

Tajné věznice v Evropě CIA údajně měla v Litvě, Rumunsku a Polsku, mimo Evropu například v Thajsku, Maroku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě či Jordánsku. Mezi zařízeními převážela zadržené lidi letadla, která používala k mezipřistáním letiště celkem v 17 zemích Rady Evropy, údajně včetně Česka.

Video: Bývalý vězeň z Guantánama bojuje proti Islámskému státu

Hadži Gálíb strávil čtyři roky jako vězeň na americké základně Guantánamo. Teď vede v Afghánistánu vojenské akce proti bojovníkům Islámského státu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 52 minutami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy