Umírají i třicátníci, doma po směně brečím. Svědectví z plných britských nemocnic

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
6. 1. 2021 19:02
Britské nemocnice se pod tlakem koronaviru rychle plní. Jen v Londýně za poslední týden přijaly skoro 6000 nových pacientů s nemocí covid-19. Lékaři i zdravotní sestry jsou zoufalí a naléhají na všechny, aby zůstali doma a omezili jakékoliv kontakty. Premiér Boris Johnson v pondělí vyhlásil nová, ještě přísnější opatření.
Jen v Londýně za poslední týden nemocnice přijali skoro 6000 nových pacientů s covidem-19.
Jen v Londýně za poslední týden nemocnice přijali skoro 6000 nových pacientů s covidem-19. | Foto: Reuters

"Nejhorší je, že vidím tolik lidí umírat. Každou směnu. Spoustu mladých lidí, kolem 30 nebo 40 let. Jsem ráda, že na rozdíl od lékařů nemusím mluvit s jejich rodinami. To bych asi nezvládla," popisuje deníku Aktuálně.cz Emma Ballová, která pracuje v jedné z londýnských nemocnic na jednotce intenzivní péče.

Normálně by měla tři nebo čtyři dvanáctihodinové směny týdně, ale nyní jich má často i pět. Kvůli pandemii se sice zvětšil počet lůžek na jednotkách intenzivní péče, ale nemocničního personálu je kvůli nákaze ještě méně než dřív.

Slova Ballové potvrzuje i Chloe Walkerová, zdravotní sestra v Nemocnici svatého Jiří v Londýně. "Jsem naprosto demoralizovaná," říká pro britskou stanici BBC s tím, že se musí starat o mnohem více pacientů než obvykle. "Je toho prostě strašně moc," dodává.

Navzdory extrémnímu vytížení nemocnic se v Británii po Vánocích rozšířila dezinformační videa, na kterých lidé popírají, že jsou zařízení přeplněná a situace je tak kritická, jak doktoři tvrdí. Jeden takový případ z Birminghamu teď vyšetřuje policie. "Když vidím ta videa, sama sebe se ptám, co tu vůbec dělám," zoufá Walkerová.

Nálada se změnila

Podle Emmy Ballové první vlna pandemie probudila v Britech to nejlepší, lidé do nemocnic nosili jídlo, tleskali zdravotníkům a dodržovali pravidla. Nyní je ale situace úplně jiná. "Rozumím tomu, všichni trpí, všichni jsou unavení a frustrovaní, to je pochopitelné. Ale teď místo toho lidé šíří hoaxy nebo říkají, že přeháníme, nedodržují opatření… nálada se úplně změnila," říká zdravotní sestra.

David Nicholl, mluvčí britské asociace lékařů, který pracuje v nemocnici v Birminghamu, zprávy podkopávající práci lékařů odsoudil. "Je to nechutná urážka více než 70 000 lidí - včetně 600 mých kolegů -, kteří kvůli této nemoci zemřeli," upozorňuje s tím, že situaci lékaři zvládnou, pouze pokud jim lidé pomohou.

Deník Guardian píše, že situace je v mnoha lékařských zařízeních opravdu kritická. Například londýnská nemocnice King's College už musela kvůli náporu pacientů s nemocí covid-19 přerušit plánované operace pacientů s rakovinou. Nemá dostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče. Lékaři však varují, že pozdržení zákroků u takových případů byť jen o pár týdnů může mít fatální následky.

Někteří lidé se navíc do nemocnic ani nedostanou. Deník Independent zveřejnil data, ze kterých vyplývá, že pacienti mnohdy na ošetření čekají místo pár minut i několik hodin. V extrémních případech i deset. Záchranáři jsou přetížení a často se musí zvažovat, na který z mnoha telefonátů o pomoc zareagují jako první. Umírají tak lidé, které by se za normální situace povedlo zachránit, cituje deník zdravotníky.

Nejhorší den mě teprve čeká

Hannah Packhamová, další zdravotní sestra londýnské nemocnice, popisuje BBC psychické vyčerpání zdravotníků. "Naši kolegové jsou jako rodina. Můžete křičet a vztekat se a plakat, kdykoliv chcete, a nikdo se na vás kvůli tomu nezlobí," říká v ochranném obleku do kamery. "Já pláču, když se dostanu domů. V poslední době docela často."

V Británii denně přibývá více než 60 tisíc nově nakažených. V zemi už s covidem-19 zemřelo přes 76 000 lidí. Podle premiéra Borise Johnsona je v nemocnicích o 40 procent více lidí s covidem než při první vlně epidemie loni v dubnu.

Podle zdravotní sestry Emmy Ballové se ale situace bude ještě nějakou dobu zhoršovat. "Myslím, že můj nejhorší den mě teprve čeká," upozorňuje.

V pondělí proto premiér Boris Johnson představil nová, ještě přísnější opatření, která budou v Anglii platit. Lidé pokud možno nemají vůbec opouštět své domovy. Plošnou karanténu zavedlo i Skotsko, Wales a Severní Irsko.

Nadějí na obrat v pandemii zůstává vakcína. Británie s očkováním začala už před Vánocemi a preparát dostalo více než 1,3 milionu lidí. Jako první přišli na řadu, podobně jako v ostatních evropských zemích, zdravotníci a senioři.

Je to smrtelně vážné. Omezte ještě víc kontakty, zní z Británie postižené mutací koronaviru:

Je to smrtelně vážné. Omezte ještě víc kontakty, zní z Británie postižené novou mutací koronaviru. | Video: Reuters, Asociated Press, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy