Britská vláda zveřejnila návrh pravidel registrace občanů EU. Většinu žádostí schválíme, ujišťuje

ČTK ČTK
7. 11. 2017 19:16
Návrh počítá mimo jiné s dvouletým obdobím po brexitu, během něhož ještě bude možné žádat o takzvaný status usedlíka. Žadatelé přitom nebudou muset poskytovat žádné biometrické údaje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Praha - Britská vláda zveřejnila návrh pravidel registrace občanů členských států Evropské unie, kteří zamýšlejí v Británii zůstat i po odchodu země z evropského bloku v březnu 2019. Dokument počítá mimo jiné s dvouletým obdobím po brexitu, během něhož ještě bude možné žádat o takzvaný status usedlíka. Žadatelé přitom nebudou muset poskytovat žádné biometrické údaje. Britský ministr pro brexit David Davis podle agentury Reuters řekl, že registrační systém bude přehledný a efektivní. Vláda očekává, že úřady vyřídí většinu žádostí kladně.

Právní postavení unijních občanů po odchodu Británie z EU je jedním ze sporných bodů komplikujících jednání o rozluce. Brusel chce zajistit, aby unijní občané žijící v Británii měli po brexitu v ostrovní zemi stejná práva, jakým se těší nyní. V Británii nyní žijí asi tři miliony občanů EU.

"Nový systém je jednoduchý," uvedla britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová. V prohlášení mimo jiné poznamenala, že britská vláda počítá s robustním systémem poskytování podpory žadatelům pro zajištění hladké registrace. "Nebude ani nutné pro registraci předkládat potvrzení o zdravotním pojištění, ani nebudou od občanů EU požadována žádná biometrická data, jako například otisky prstů," sdělila velvyslankyně.

Britská ministerstva pro odchod z EU a vnitra ve společném prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že úředníci budou moci při rozhodování postupovat podle vlastního uvážení. To znamená, že žádosti nebudou zamítány kvůli drobným technickým formalitám a většina bude schválena, oznámila ministerstva.

Pokud již občané EU získali trvalý pobyt, budou se při registraci používat už předložené doklady. Úřady pouze ověří, zda žadatel dosud pobývá v Británii. Správní poplatek za registraci by měl být maximálně ve výši poplatku, který platí Britové při žádosti o vydání britského pasu. "A pokud dojde k dohodě s EU, občané členských států včetně Čechů se budou moci registrovat ještě před odchodem Británie z unie," uvedlo britské velvyslanectví v Praze s odkazem na vyjednávanou brexitovou dohodu.

 

Právě se děje

Další zprávy