reklama
 
 

Britská vláda zatím vyhrává hlasování k brexitu, do zákona se vrátí datum opuštění EU

Aktualizováno 12. 6. 2018 19:55
Za významné vítězství vlády se označuje výsledek rozhodování o možnosti posílit vliv parlamentu na znění konečné dohody o vystoupení.

Londýn - Britská vláda zatím vítězí v hlasování o dodatcích k zákonu o odchodu země z Evropské unie, jež navrhla horní komora parlamentu. Dolní sněmovna v úterý zamítla osm dodatků a mezi nimi například i požadavek na odstranění pevného data vystoupení Británie z EU ze zákona o brexitu. Neschválila ani požadavek lordů na rozšíření pravomoci parlamentu pro odmítnutí konečné dohody o brexitu.

První hlasování v dolní komoře se týkalo zavedení kontrolního mechanismu nad vládou při převádění unijních zákonů v zákony domácí. Tento dodatek poslanci zamítli většinou 22 hlasů.

Při dalším hlasování se poslanci vyslovili proti vyjmutí přesného data brexitu ze zákona o vystoupení z unie. Dodatek zamítli většinou 25 hlasů a datum, jímž je 29. březen 2019, se tak do zákona vrátí. Pevného data brexitu se týkaly ještě další dva z dodatků.

Za významné vítězství se označuje výsledek rozhodování o možnosti posílit vliv parlamentu na znění konečné dohody o vystoupení. Podle navrženého dodatku měl mít parlament možnost odmítnout brexitovou dohodu vyjednanou vládou a Evropskou unií.

Tento dodatek byl předmětem dlouhé debaty a jak upozorňují agentury, vláda v hlasování vyhrála (poměrem 324:298 hlasům) jenom díky velkým ústupkům. Pokud parlament dohodu o brexitu odmítne, bude mít možnost navrhnout změnu, o níž se bude hlasovat. Vláda tak odvrátila nebezpečí, že v tomto bodě budou pro dodatek hlasovat i rebelští konzervativci, jak pohrozili.

Postupně se bude během úterního večera a středy hlasovat o 15 navržených dodatcích. Vláda vyzvala poslance, aby návrhy zamítli, protože by jí to ztížilo jednání o vystoupení země z Evropské unie.

Britové se vyslovili pro odchod z unie v červnu 2016 většinou necelých 52 procent hlasů. Přímo nevolená Sněmovna lordů ale v uplynulých měsících schválila proti vůli vlády patnáct dodatků k normě, které jsou nakloněny užší spolupráci s Evropskou unií po brexitu.

autor: ČTK | 12. 6. 2018 18:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama