Britská vláda se znovu pokusí vyvolat předčasné volby, opozice Johnsonovi nevěří

ČTK ČTK
29. 10. 2019 6:32
Snaha premiéra Borise Johnsona vyvolat předčasné volby podle všeho bude pokračovat i poté, co britská Dolní sněmovna v pondělí už potřetí za poslední dva měsíce zablokovala plán na rozpuštění parlamentu.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Čeká se, že Johnsonova vláda v této souvislosti předloží návrh zákona, který na rozdíl od předchozího návrhu nevyžaduje podporu dvou třetin poslanců. Hlasování se čeká již během úterý.

Vládní Konzervativní strana od začátku září nemá v dolní parlamentní komoře většinu, i v tomto případě tedy nemůže uspět bez opozičních hlasů. Média spekulují, že kabinetu by mohli pomoci zástupci Skotské národní strany (SNP) nebo liberálních demokratů. Lídři opozičních uskupení v pondělí večer uváděli, že se rozhodnou až po předložení konkrétního návrhu.

Podle Johnsona jsou volby nutné k prolomení patové situace v britském parlamentu, který opakovaně odmítl schválit připravenou dohodu o podmínkách brexitu. Ministerský předseda požaduje, aby se volby konaly 12. prosince.

Opozice ale zatím nechtěla tento krok podpořit s tím, že premiérovi nelze důvěřovat. Downing Street nyní slibuje, že ani v případě vypsání nových voleb se nepokusí znovu prosadit prováděcí zákon k brexitové dohodě.

Pokračovat by v úterý mělo také schvalování nového odkladu brexitu ze strany zbývajících států Evropské unie, což je ovšem považováno za formální krok. Členské země se na jeho podobě už dohodly, ještě jej ale musí oficiálně stvrdit lídři jednotlivých států. Po pondělní schůzce velvyslanců 27 členů EU a následném souhlasu Londýna je však takřka jisté, že datum brexitu se přesouvá z 31. října na 31. leden 2020.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy