Britská vláda se znovu pokusí vyvolat předčasné volby, opozice Johnsonovi nevěří

ČTK ČTK
29. 10. 2019 6:32
Snaha premiéra Borise Johnsona vyvolat předčasné volby podle všeho bude pokračovat i poté, co britská Dolní sněmovna v pondělí už potřetí za poslední dva měsíce zablokovala plán na rozpuštění parlamentu.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Čeká se, že Johnsonova vláda v této souvislosti předloží návrh zákona, který na rozdíl od předchozího návrhu nevyžaduje podporu dvou třetin poslanců. Hlasování se čeká již během úterý.

Vládní Konzervativní strana od začátku září nemá v dolní parlamentní komoře většinu, i v tomto případě tedy nemůže uspět bez opozičních hlasů. Média spekulují, že kabinetu by mohli pomoci zástupci Skotské národní strany (SNP) nebo liberálních demokratů. Lídři opozičních uskupení v pondělí večer uváděli, že se rozhodnou až po předložení konkrétního návrhu.

Podle Johnsona jsou volby nutné k prolomení patové situace v britském parlamentu, který opakovaně odmítl schválit připravenou dohodu o podmínkách brexitu. Ministerský předseda požaduje, aby se volby konaly 12. prosince.

Opozice ale zatím nechtěla tento krok podpořit s tím, že premiérovi nelze důvěřovat. Downing Street nyní slibuje, že ani v případě vypsání nových voleb se nepokusí znovu prosadit prováděcí zákon k brexitové dohodě.

Pokračovat by v úterý mělo také schvalování nového odkladu brexitu ze strany zbývajících států Evropské unie, což je ovšem považováno za formální krok. Členské země se na jeho podobě už dohodly, ještě jej ale musí oficiálně stvrdit lídři jednotlivých států. Po pondělní schůzce velvyslanců 27 členů EU a následném souhlasu Londýna je však takřka jisté, že datum brexitu se přesouvá z 31. října na 31. leden 2020.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy