Britská vláda chce dát policii větší pravomoci, aby mohla vysledovat online komunikaci

ČTK ČTK
1. 11. 2015 16:49
Ve středu předloží britská vláda nový zákon o sledování online komunikace. Bezpečnostní agentury údajně nedostanou automaticky přístup k historii v internetovém prohlížeči lidí. Diskuse o tom, jak chránit soukromí lidí a zároveň poskytnout ochráncům zákona pravomoci, jež v digitálním věku potřebují, bují od roku 2013, kdy někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden vyzradil špionážní praktiky amerických i britských tajných služeb.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Britská vláda předloží nový zákon, který má dát bezpečnostním složkám pravomoci vysledovat online komunikaci. Ve snaze získat na svou stranu i kritiky návrhu ministryně vnitra Theresa Mayová v neděli uvedla, že bezpečnostní agentury nedostanou automaticky přístup k historii v internetovém prohlížeči lidí, napsala agentura Reuters.

Mayová uvedla, že zákon, který bude v parlamentu představen ve středu, je "dost odlišný" od předchozích plánů dát policii větší pravomoc monitorovat komunikaci a webové aktivity. Tento návrh jeho oponenti překřtili na "špiclovskou chartu".

Podle Mayové nebude návrh zákona obsahovat automatické pravomoci procházet historií prohlížení lidí, a jakékoli "vměšovací" akce budou předmětem důkladného dohledu. To představuje ústupek kritikům, kteří tvrdili, že předchozí plány narušovaly právo veřejnosti na soukromí.

Mayová dodala, že návrh zákona má umožnit bezpečnostním složkám a ochráncům zákona vypořádat se s problémy, jimž čelí, a aktualizovat je do podmínek digitálního světa.

Diskuse o tom, jak chránit soukromí lidí a zároveň poskytnout ochráncům zákona pravomoci, jež v digitálním věku potřebují, bují od roku 2013, kdy někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden vyzradil špionážní praktiky amerických i britských tajných služeb.

Britští bezpečnostní činitelé argumentují tím, že Snowdenova odhalení jejich práci vážně ohrozila. Zastánci a skupiny na ochranu lidských práv ale uvádějí, že Snowdenova odhalení jsou důkazem, že úřady nerespektují právo lidí na soukromí.

 

Právě se děje

Další zprávy