Britská vláda chce opět privatizovat královskou poštu

Monika Horáková
13. 9. 2010 15:56
Odbory se proti privatizaci bouří a slibují stávku.
Sytě červené tašky, poštovní schránky, kola i auta. To je Royal Mail.
Sytě červené tašky, poštovní schránky, kola i auta. To je Royal Mail. | Foto: Wikipedia/TheEgyptian

Londýn - Britská vláda se rozhodla znovu otevřít již několik let diskutované téma budoucnosti tradiční britské pošty. Již předchozí labouristická vláda usilovala, byť neúspěšně, o částečnou privatizaci podniku. Důvodem měly být finanční ztráty, které pošta vykazovala.

Současná liberálně konzervativní vláda chce poštu privatizovat rovněž, ale celou. Proti záměru vlády předložit do konce roku zákon, který by privatizaci umožňoval, se již postavily odbory. "Privatizace je pochybný politický způsob," nechal se slyšet Billy Hayes, předseda odborů zastupujících komunikační odvětví.

Ministr hospodářství Vince Cable si však stojí za svým. Podnik, který je v provozu již 360 let, chce kompletně prodat. Pošta se totiž podle údajů, které má Cable k dispozici, potýká nejen s finanční ztrátou, ale navíc nemá ani do budoucna příliš nadějné vyhlídky. Příjmy se snižují už nyní, a v dalších pěti letech mají klesnout až o 40 procent.

To vše i přesto, že díky neustále se rozšiřujícímu internetovému obchodu stoupá počet posílaných balíků. Jedním z problémů podle Cableho je, že pošta nemá k dispozici prostředky pro nutné investice. Tím není schopna držet krok s konkurencí, která se dostala na britský trh zejména z Nizozemí a Německa.  

Ministr má představu jasnou: každý ze 155 000 zaměstnanců by měl v rámci privatizace obdržet svůj podíl. Chce tak zaměstnance připravit na změny, které nastanou. Pak na vládu čeká další nelehký úkol - najít pro Royal Mail kupce.

Odbory však takové řešení odmítají a hrozí stávkou. Zaměstnanci stávkovali již loni, když labouristická vláda ohlásila svůj záměr zprivatizovat třicet procent podniku. Pozorovatelé předpokládají, že letos na podzim spor mezi vládou a odbory výrazně zesílí.

Pryč s manažery i jízdními koly

Téměř současně se zprávou o privatizaci britské pošty zveřejnil server Daily Mail informaci o tom, že pošta se chystá zrušit pracovní místa až pro 2 000 středních manažerů, jejichž plat činí více než 40 000 liber ročně (zhruba 99 000 korun měsíčně).

Dodávky nahradí při rozvozu zásilek jízdní kola
Dodávky nahradí při rozvozu zásilek jízdní kola | Foto: Wikipedia/Powerek38

Nová opatření, byť jiného rázu, postihnou i řadové zaměstnance Royal Mail. Vedení pošty se totiž rozhodlo snížit také počet jízdních kol, která využívají poštovní doručovatelé. Aktuálně je v provozu 24 000 jízdních kol a jejich počet by se měl podle agenturních zpráv snížit na pouhých několik set.

Důvodem má být podle mluvčího společnosti modernizace podniku. Nově se zásilky nebudou doručovat na kolech, ale v dodávkách. Příznivci cyklistiky již ohlásili úmysl protestovat. Na kolech prý přivezou vedení Royal Mail nesouhlasné dopisy. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 7 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy