Britská vláda chce opět privatizovat královskou poštu

Monika Horáková
13. 9. 2010 15:56
Odbory se proti privatizaci bouří a slibují stávku.
Sytě červené tašky, poštovní schránky, kola i auta. To je Royal Mail.
Sytě červené tašky, poštovní schránky, kola i auta. To je Royal Mail. | Foto: Wikipedia/TheEgyptian

Londýn - Britská vláda se rozhodla znovu otevřít již několik let diskutované téma budoucnosti tradiční britské pošty. Již předchozí labouristická vláda usilovala, byť neúspěšně, o částečnou privatizaci podniku. Důvodem měly být finanční ztráty, které pošta vykazovala.

Současná liberálně konzervativní vláda chce poštu privatizovat rovněž, ale celou. Proti záměru vlády předložit do konce roku zákon, který by privatizaci umožňoval, se již postavily odbory. "Privatizace je pochybný politický způsob," nechal se slyšet Billy Hayes, předseda odborů zastupujících komunikační odvětví.

Ministr hospodářství Vince Cable si však stojí za svým. Podnik, který je v provozu již 360 let, chce kompletně prodat. Pošta se totiž podle údajů, které má Cable k dispozici, potýká nejen s finanční ztrátou, ale navíc nemá ani do budoucna příliš nadějné vyhlídky. Příjmy se snižují už nyní, a v dalších pěti letech mají klesnout až o 40 procent.

To vše i přesto, že díky neustále se rozšiřujícímu internetovému obchodu stoupá počet posílaných balíků. Jedním z problémů podle Cableho je, že pošta nemá k dispozici prostředky pro nutné investice. Tím není schopna držet krok s konkurencí, která se dostala na britský trh zejména z Nizozemí a Německa.  

Ministr má představu jasnou: každý ze 155 000 zaměstnanců by měl v rámci privatizace obdržet svůj podíl. Chce tak zaměstnance připravit na změny, které nastanou. Pak na vládu čeká další nelehký úkol - najít pro Royal Mail kupce.

Odbory však takové řešení odmítají a hrozí stávkou. Zaměstnanci stávkovali již loni, když labouristická vláda ohlásila svůj záměr zprivatizovat třicet procent podniku. Pozorovatelé předpokládají, že letos na podzim spor mezi vládou a odbory výrazně zesílí.

Pryč s manažery i jízdními koly

Téměř současně se zprávou o privatizaci britské pošty zveřejnil server Daily Mail informaci o tom, že pošta se chystá zrušit pracovní místa až pro 2 000 středních manažerů, jejichž plat činí více než 40 000 liber ročně (zhruba 99 000 korun měsíčně).

Dodávky nahradí při rozvozu zásilek jízdní kola
Dodávky nahradí při rozvozu zásilek jízdní kola | Foto: Wikipedia/Powerek38

Nová opatření, byť jiného rázu, postihnou i řadové zaměstnance Royal Mail. Vedení pošty se totiž rozhodlo snížit také počet jízdních kol, která využívají poštovní doručovatelé. Aktuálně je v provozu 24 000 jízdních kol a jejich počet by se měl podle agenturních zpráv snížit na pouhých několik set.

Důvodem má být podle mluvčího společnosti modernizace podniku. Nově se zásilky nebudou doručovat na kolech, ale v dodávkách. Příznivci cyklistiky již ohlásili úmysl protestovat. Na kolech prý přivezou vedení Royal Mail nesouhlasné dopisy. 

 

Právě se děje

Další zprávy