Britská univerzita vztyčila bronzovou sochu Grety Thunbergové. Vyvolalo to poprask

ČTK ČTK
31. 3. 2021 15:14
Britská Winchesterská univerzita se stala terčem kritiky za odhalení sochy švédské aktivistky Grety Thunbergové v životní velikosti ve svém kampusu v hrabství Hampshire. Informoval o tom zpravodajský server The New York Post. Univerzita sochu nyní 18leté aktivistky odhalila 30. března.
Klimatické aktivistce Gretě Thunbergové postavili první sochu. Před univerzitou v anglickém Winchesteru. | Video: Asociated Press

"Takové plýtvání penězi," řekl listu Hampshire Chronicle místní obyvatel Simon Dixon. "Naprosté mrhání penězi. Zajímalo by mě, čí to byl nápad."

Student univerzity Henry Osbourne se pro změnu ptá, "proč nedostali studenti možnost hlasovat o tom, čí sochu v kampusu chtějí mít". A další z obyvatel Michelle Coombsová dodává: "Myslím, že samotná socha je opravdu dobrá. Ale Greta nemá žádné spojení s Winchesterskou univerzitou, nebo se pletu?"

Socha nazvaná Make a Difference (Udělat změnu) je dílem Britky Christine Charlesworthové a univerzita si ji objednala v roce 2019 v přepočtu za více než 720 tisíc korun, uvedl Hampshire Chronicle.

"Univerzita chtěla sochu Grety, protože je to velmi 'zelená univerzita' a měli pocit, že Greta bude inspirací pro všechny studenty," řekla Charlesworthová.

Oficiální činitelé Winchesterské univerzity záležitost nekomentovali.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy