Šéf UKIP Henry Bolton má problém kvůli své přítelkyni. Rasisticky urážela snoubenku prince Harryho

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2018 22:26
Boltonova přítelkyně prohlásila na adresu snoubenky prince Harryho, která je mulatka, že poskvrní královskou rodinu a že má maličký mozek.
Boltonova přítelkyně ve svých výrocích urážela snoubenku prince Harryho Meghan Markleovou (na snímku).
Boltonova přítelkyně ve svých výrocích urážela snoubenku prince Harryho Meghan Markleovou (na snímku). | Foto: ČTK

Londýn - Britská nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) pozastavila členství přítelkyni svého vůdce Henryho Boltona kvůli rasistickým výrokům na adresu snoubenky prince Harryho. Bolton se k záležitosti nechtěl vyjádřit, autorka hanobících výroků Jo Marneyová se omluvila a Paul Oakden z vedení strany na dotaz k Boltonově budoucnosti ve straně řekl, že Boltona čeká "těžké rozhodnutí".

List Mail na své webové stránce zveřejnil vzkazy, které Marneyová rozesílala. Podle ní Harryho snoubenka Meghan Markleová "poskvrní" královskou rodinu a má "maličký mozek". Tvrdila také, že černoši jsou oškliví. Americká herečka Markleová je míšenka a Harry se s ní má oženit 19. května. "A pak budeme mít prvního muslimského ministra a po něm černošského krále. Toto je Spojené království, ne Amerika," napsala také Marneyová, která o sobě říká, že je herečka, modelka a novinářka specializovaná na hudební problematiku.

V prohlášení se sice omluvila, ale sdělila také, že její výroky jsou záměrně "zveličovány a vytrženy z kontextu".

UKIP pod vedením svého původního vůdce Nigela Farage zmobilizovala voliče v referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. Farage z čela strany odstoupil loni v červenci a Bolton je od té doby už třetím vůdcem. Tlaku na odstoupení čelil už v minulosti kvůli vztahu s Marneyovou, protože kvůli ní opustil manželku.

Oakden řekl, že se stranické vedení sejde příští víkend a probere s Boltonem jeho budoucnost.

Podle serveru Mailu Marneyová hanobící poznámky rozesílala tři týdny předtím, než navázala vztah s Boltonem. Když jí jeden z příjemců odepsal, že její názory jsou rasistické, odpověděla: "No a co." Nepřeje si prý, aby kulturní prostředí, v němž žije, zaplavili příslušníci jiných ras.

UKIP potvrdila, že Marneyové bylo členství pozastaveno, ale někteří členové si prý přejí, aby byla ze strany vyloučena.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

Další zprávy