Britská rada v Rusku omezila provoz. Kvůli výslechům

pav
17. 1. 2008 16:40
FSB si předvolala Rusy, kteří pro Brity pracují
Britská rada v Moskvě. Jejího působení by se nynější problémy dotknout neměly.
Britská rada v Moskvě. Jejího působení by se nynější problémy dotknout neměly. | Foto: Reuters

Moskva - Britská rada, součást diplomatických misí Británie ve více než stovce zemí světa, byla nucena uzavřít své regionální pobočky v Rusku kvůli pokračujícímu nátlaku ze strany ruských úřadů.

Jak dnes oznámili představitelé této instituce, jejímž posláním je propagace britské kultury, vzdělání a anglického jazyka v zahraničí, důvodem omezení provozu jsou pokračující výslechy místních zaměstnanců Britské rady ruskou bezpečnostní službou FSB.

Diplomatická válka

Londýn a Moskva se už druhý měsíc přou o to, zda je působení Britské rady v ruských regionech legální. Jednou z námitek ruských úřadů byla skutečnost, že Britové i přes svůj statut neziskové organizace vybírají peníze za výuku angličtiny. Podle jiných informací jim vadí i formální nezávislost instituce na britské ambasádě v Moskvě.

Více o problému
Autor fotografie: Reuters

Britové však trvají na tom, že postupují v souladu s mezinárodním i ruským právem a prosincové rozhodnutí ruské strany o uzavření kanceláří v Petrohradě a Jekatěrinburgu považují za důsledek širšího diplomatického sporu mezi oběma zeměmi.

Ten se loni vyostřil především kvůli tahanicím kolem vyšetřování okolností smrti bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka, otráveného v listopadu 2006 v Londýně radioaktivním izotopem polonium.

"Běžné služby, které Britská rada v Jekatěrinburgu poskytuje, dnes nemohou být nabízeny, neboť výslechy zaměstnanců Federální bezpečnostní službou pokračují," cituje agentura Reuters vyjádření mluvčí Britské rady.

Už včera zůstala ze stejného důvodu uzavřena kancelář v Petrohradu a na situaci se nic nezměnilo ani dnes. V Jekatěrinburgu byla navíc z domu, v němž sídlí britský konzulát, podle zpravodaje Reuters sejmuta tabulka Britské rady.

Londýn volá Moskvu...

Britská vláda se vůči poslednímu vývoji důrazně ohradila. "Jakékoli snahy o zastrašování zaměstnanců považujeme za nepřijatelné," prohlásil nejprve mluvčí britského premiéra Gordona Browna.

Šéf britské diplomacie David Miliband šel ještě dál a v plamenném projevu v Dolní sněmovně označil čerstvé události za "skvrnu na renomé Ruska".

Vztahy mezi Londýnem a Moskvou prudce ochladly v důsledku nevysvětlených okolností smrti ruského exulanta a kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v Londýně
Vztahy mezi Londýnem a Moskvou prudce ochladly v důsledku nevysvětlených okolností smrti ruského exulanta a kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v Londýně | Foto: Reuters

"Zvykli jsme si vídat něco podobného za dob studené války, ale domnívali jsme se, že to už je za námi," řekl poslancům.

Ve vzácném projevu shody napříč stranami si pak přisadil i stínový ministr zahraničí William Hague, který jménem opoziční Konzervativní strany odsoudil "používání taktiky ze sovětské éry, které je z britského úhlu pohledu hluboce urážlivé".

...a Washington je znepokojen

Zástupci FSB namítají, že si Rusy ve službách Britské rady předvolali proto, aby je varovali před jejich možným zneužitím v "provokativních hrách" ze strany Británie.

Poslední zprávy z Ruska znepokojily i Washington. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack označil kroky ruských úřadů proti personálu a činnosti Britské rady v obou zmiňovaných městech za politováníhodné.

"Doufáme, že tato záležitost bude neprodleně a čestně vyřešena, a to takovým způsobem, který umožní Britské radě pokračovat v Rusku v její dobré práci."

 

Právě se děje

Další zprávy