Britská protievropská strana UKIP má nového předsedu, po Farageovi už pátého

ČTK ČTK
15. 4. 2018 11:44
Jako nový šéf byl v sobotu potvrzen europoslanec Gerard Batten, který stranu prozatímně vedl od února.
Kampaň Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) za Brexit.
Kampaň Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) za Brexit. | Foto: Reuters

Londýn - Britská protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) má nového předsedu, už pátého od odchodu kdysi hlavní tváře strany Nigela Farage v roce 2016. Jako nový šéf byl v sobotu potvrzen europoslanec Gerard Batten, který stranu prozatímně vedl od února. Tehdy byl z jejího čela kvůli rasistickým výrokům své milenky odvolán Henry Bolton.

UKIP se před několika lety stala za předsedy Farage jednou z nejvýznamnějších politických sil v Británii. Právě tato strana přesvědčila bývalého premiéra Davida Camerona, aby vypsal referendum o odchodu Británie z Evropské unie, a poté vedla úspěšnou kampaň ve prospěch takzvaného brexitu. Farage ale po referendu z čela strany odstoupil a UKIP začala postupně ztrácet popularitu. Mohly za to nejen vnitrostranické spory, ale i to, že hlavní cíl strany, tedy odchod z EU, se stal součástí oficiální politiky vládnoucích konzervativců i opozičních labouristů.

Batten nyní neměl při volbě předsedy protikandidáta, a hned po svém zvolení proto oznámil, že ve funkci setrvá pouze jeden rok. Pak by se podle něj měla konat řádná volba nového šéfa.

"UKIP představuje jedinou skutečnou opozici k našemu politickému establishmentu, proto ji nyní potřebujeme ještě víc, než kdy dříve," uvedl Batten.

Ještě v roce 2015 získala UKIP v parlamentních volbách 12,6 procenta hlasů, byť to stačilo pouze na jedno křeslo v parlamentu. V předčasných volbách loni v červnu ale UKIP volilo pouze 1,8 procenta lidí. Vliv UKIP ztrácí i na komunální úrovni.

 

Právě se děje

Další zprávy