Premiérka Mayová v ohrožení, je váhavá a slabá, tvrdí kritici. Škodí jí brexit i volební výsledek

Radim Klekner Radim Klekner
14. 10. 2017 12:50
Kritika britské premiérky Theresy Mayové z řad jejích spolustraníků narůstá. Někteří konzervativní poslanci volají po její výměně, další chtějí přitvrdit ve vyjednávání o brexitu a do čela vlády dosadit ministra zahraničí Borise Johnsona. Oproti tomu právní a ekonomičtí experti tvrdí, že brexit lze ještě zvrátit a že země může zůstat součástí Evropské unie.
Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Ve středu se britští novináři ptali premiérky Theresy Mayové, jak by hlasovala, pokud by se uskutečnilo další referendum o brexitu. Konzervativní politička odmítla odpovědět.

Svůj názor neřekla ani, když reportéři otázku dvakrát zopakovali.

Její váhavost a podle kritiků slabé vedení konzervativců ji nyní může stát křeslo. Straničtí oponenti Mayové minulý týden přišli s požadavkem, aby ji v čele vlády vystřídal někdo jiný.

Mayová ale hodlá vytrvat ve funkci stůj co stůj a přes odpor části straníků prosadit sociální reformy, k nimž ji nutí klesající preference toryů. A hlavně - chce dotáhnout odchod své země z EU až do konce.

Mayová si uškodila červnovými předčasnými volbami do Dolní sněmovny, v nichž toryové ztratili parlamentní většinu a musí se nyní spoléhat na podporu severoirské ultrakonzervativní Demokratické unionistické strany.

Kurz, který nastolila v otázce brexitu, v posledních týdnech navíc opakovaně zpochybnil ministr zahraničí Boris Johnson. Právě o něm se uvažuje jako o možném kandidátovi na příštího premiéra.

Sami Britové způsob vyjednávání o odchodu své země z EU neschvalují a v průzkumech většina respondentů Mayovou kritizuje.

Bývalý předseda Konzervativní strany z let 2012-2015 Grant Shapps proto přišel v minulý pátek s návrhem, aby Mayová post premiérky opustila a vláda byla přestavěna. Tvrdí, že má podporu nejméně třicítky konzervativních poslanců včetně několika nynějších ministrů.

"Myslím, že by měla požádat o volbu nového předsednictva strany," citoval Shappse deník The Guardian. Pro svůj plán by ale musel někdejší šéf konzervativců nejdříve získat podpisy nejméně 48 toryovských poslanců.

"Jeden z nejslavnějších záchvatů kašle v britské historii"

Mayová pokus o vnitrostranický puč zatím ustála, otázka ale je, na jak dlouho. Vše bude záležet na dalším vývoji jednání o brexitu.

Jak ošidná její pozice je, symbolicky předvedl záchvat kašle, který se Mayové zmocnil, když na výroční konferenci Konzervativní strany přednášela minulý týden svou řeč a nebyla v ní schopna pokračovat.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt sice žertem kašel označil za "zřejmě jeden z nejslavnějších v britské historii," rozpaky nad premiérčiným vystoupením ale zůstaly.

Obraz pokračovatelky Margaret Thatcherové, nové britské "železné lady", pak nijak nevylepšil herec Simon Brodkin, kterému se podařilo proniknout na zasedání konzervativců. Ten předal premiérce formulář, jejž zaměstnavatel dává zaměstnanci při rozvázání pracovního poměru.

Ministr zahraničí se sice od herce distancoval, v uplynulých měsících ale opakovaně zpochybnil vůdcovství Mayové. Zejména tím, když v otázce brexitu přišel s tezemi, které se liší od toho, co hlásá Mayová. Johnson, který v loňském referendu o vystoupení z EU vedl kampaň zastánců odchodu z Unie, není kupříkladu ochoten zaplatit do bruselské pokladny v souvislosti s brexitem ani libru.

Navíc patří k těm toryům, kteří nejsou nijak nadšeni myšlenkou zastropování plateb za energie pro přibližně 17 milionů britských rodin a výstavbou obecních bytů pro více než milion čekatelů. Uskutečnění těchto reforem Mayová zvažuje, zejména proto, že je hlasitě prosazují opoziční labouristé, kteří v průzkumech popularity politických stran nyní konzervativce předstihli.

Lze brexit ještě zvrátit?

Skutečnost, že Konzervativní strana je hluboce rozdělena, britské veřejnosti neuniká a Mayová proto na konferenci velmi hlasitě vyzvala k jednotě toryů. Přihlásila se zároveň k odpovědnosti za volební neúspěch.

V neděli z premiérčina nejbližšího okolí pronikly zprávy, že je ochotna Johnsona odvolat a zároveň, že silně nejistá je i pozice ministra financí Philipa Hammonda.

Mayová nyní čelí výzvám, aby zveřejnila tajnou expertizu, kterou vypracovala skupina špičkových britských právníků. Ti dospěli k závěru, že brexit lze zastavit, "pokud Dolní sněmovna dospěje k názoru, že je to v národním zájmu".

Fakt, že jednání o odchodu z EU ustrnula na mrtvém bodě, protože se Londýn dosud nevyslovil ke klíčovým otázkách budoucích vztahů s EU, zneklidňuje finanční sféru i řadové Brity čím dál víc.

Prominentní právnička Jessica Simorová napsala proto premiérce dopis, v němž se zveřejnění závěrů expertizy domáhá na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Někdejší vicepremiér britské vlády za liberály Nick Clegg zachází ještě dále: "Tvrzení, že aktivace článku 50 (Lisabonské smlouvy o EU) je nezvratná, byl vždy mýtus šířený zastánci brexitu," citoval jej britský týdeník The Observer.

Na základě článku 50 spustila Británie 29. března letošního roku celý proces brexitu, který má trvat dva roky. Nejméně k tomuto datu měla Mayová podle původních plánů vedení Konzervativní strany také zůstat v čele vlády.

Theresa Mayová měla při proslovu smůlu. Zakuckala se a dostala výpověď | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy