Britská pošta připomene Wintonův odkaz, v březnu vydá pamětní známku

ČTK ČTK
31. 12. 2015 10:03
Vyjde v rámci série šesti známek k uctění britských osobností, které mají humanitární zásluhy. Nicholas Winton zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let. Zachránce stovek především židovských dětí se tak dočká v Británii pocty, kterou mu již v září novou známkou vyjádřila pošta v Česku.
České známky s Nicholasem Wintonem
České známky s Nicholasem Wintonem | Foto: ČTK

Londýn - Britská pošta vydá v březnu 2016 pamětní známku k poctě sira Nicholase Wintona, který ve věku 106 let zemřel 1. července. Vyjde v rámci série šesti známek k uctění britských osobností, které mají humanitární zásluhy. Uvedl to web britského židovského listu Jewish News.

Zachránce stovek především židovských dětí se tak dočká v Británii pocty, kterou mu již v září novou známkou vyjádřila pošta v Česku.

Britská pošta se v srpnu rozhodla vydat pamětní známku k poctě Wintona poté, co k tomu vyzvala petice, kterou inicioval list Jewish News a kterou podpořilo více než 106 000 lidí. Dosud ale nebylo jasné, kdy v Británii známka vyjde. Neznámá už je jen její podoba.

Podle webu britské pošty Royal Mail šest nových známek uctí osobnosti, které věnovaly svou energii v zájmu pomoci druhým. Série vyjde pod názvem British Humanitarians.

Britská pošta každý rok posuzuje stovky možných kandidátů, kteří by se mohli na známkách objevit. Hlavně jde přitom o lidi, kteří významně prospěli Británii. "Je jasné, že sir Nicholas Winton je vhodný kandidát," vysvětlil v létě BBC mluvčí královské pošty.

Známku pro britského filantropa, který krátce před začátkem druhé světové války zachránil z Československa 669 hlavně židovských dětí před smrtí v nacistických táborech, představila už 2. září Česká pošta. Známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 000 kusů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy