Britská pošta připomene Wintonův odkaz, v březnu vydá pamětní známku

ČTK ČTK
31. 12. 2015 10:03
Vyjde v rámci série šesti známek k uctění britských osobností, které mají humanitární zásluhy. Nicholas Winton zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let. Zachránce stovek především židovských dětí se tak dočká v Británii pocty, kterou mu již v září novou známkou vyjádřila pošta v Česku.
České známky s Nicholasem Wintonem
České známky s Nicholasem Wintonem | Foto: ČTK

Londýn - Britská pošta vydá v březnu 2016 pamětní známku k poctě sira Nicholase Wintona, který ve věku 106 let zemřel 1. července. Vyjde v rámci série šesti známek k uctění britských osobností, které mají humanitární zásluhy. Uvedl to web britského židovského listu Jewish News.

Zachránce stovek především židovských dětí se tak dočká v Británii pocty, kterou mu již v září novou známkou vyjádřila pošta v Česku.

Britská pošta se v srpnu rozhodla vydat pamětní známku k poctě Wintona poté, co k tomu vyzvala petice, kterou inicioval list Jewish News a kterou podpořilo více než 106 000 lidí. Dosud ale nebylo jasné, kdy v Británii známka vyjde. Neznámá už je jen její podoba.

Podle webu britské pošty Royal Mail šest nových známek uctí osobnosti, které věnovaly svou energii v zájmu pomoci druhým. Série vyjde pod názvem British Humanitarians.

Britská pošta každý rok posuzuje stovky možných kandidátů, kteří by se mohli na známkách objevit. Hlavně jde přitom o lidi, kteří významně prospěli Británii. "Je jasné, že sir Nicholas Winton je vhodný kandidát," vysvětlil v létě BBC mluvčí královské pošty.

Známku pro britského filantropa, který krátce před začátkem druhé světové války zachránil z Československa 669 hlavně židovských dětí před smrtí v nacistických táborech, představila už 2. září Česká pošta. Známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 000 kusů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy