Britská pošta připomene Wintonův odkaz, v březnu vydá pamětní známku

ČTK ČTK
31. 12. 2015 10:03
Vyjde v rámci série šesti známek k uctění britských osobností, které mají humanitární zásluhy. Nicholas Winton zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let. Zachránce stovek především židovských dětí se tak dočká v Británii pocty, kterou mu již v září novou známkou vyjádřila pošta v Česku.
České známky s Nicholasem Wintonem
České známky s Nicholasem Wintonem | Foto: ČTK

Londýn - Britská pošta vydá v březnu 2016 pamětní známku k poctě sira Nicholase Wintona, který ve věku 106 let zemřel 1. července. Vyjde v rámci série šesti známek k uctění britských osobností, které mají humanitární zásluhy. Uvedl to web britského židovského listu Jewish News.

Zachránce stovek především židovských dětí se tak dočká v Británii pocty, kterou mu již v září novou známkou vyjádřila pošta v Česku.

Britská pošta se v srpnu rozhodla vydat pamětní známku k poctě Wintona poté, co k tomu vyzvala petice, kterou inicioval list Jewish News a kterou podpořilo více než 106 000 lidí. Dosud ale nebylo jasné, kdy v Británii známka vyjde. Neznámá už je jen její podoba.

Podle webu britské pošty Royal Mail šest nových známek uctí osobnosti, které věnovaly svou energii v zájmu pomoci druhým. Série vyjde pod názvem British Humanitarians.

Britská pošta každý rok posuzuje stovky možných kandidátů, kteří by se mohli na známkách objevit. Hlavně jde přitom o lidi, kteří významně prospěli Británii. "Je jasné, že sir Nicholas Winton je vhodný kandidát," vysvětlil v létě BBC mluvčí královské pošty.

Známku pro britského filantropa, který krátce před začátkem druhé světové války zachránil z Československa 669 hlavně židovských dětí před smrtí v nacistických táborech, představila už 2. září Česká pošta. Známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 000 kusů.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy