Britská policie zatkla kvůli útoku v Manchesteru dalšího podezřelého. Ve vazbě je 14 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2017 15:54
Britská policie zadržela dalšího člověka, kterého podezírá z napojení na atentát v Manchesteru. Zatčenému muži je 23 let a dopaden byl v jihoanglickém Shorehamu. Ve vazbě je podle vyšetřovatelů v současné době 14 lidí. Zpravodajský server BBC News v pondělí také napsal, že britská kontrarozvědka MI5 byla nejméně třikrát upozorněna na to, že sebevražedný atentátník Salman Abedi má extremistické názory. MI5 nejen kvůli tomu zahájila vnitřní vyšetřování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Manchester - Britská kontrarozvědka MI5 zahájila vnitřní vyšetřování toho, zda správně vyhodnotila zpravodajské informace o extremistických postojích sebevražedného atentátníka z Manchesteru Salmana Abediho. Informovala o tom britská média.

Podle neupřesněného zdroje, který citovala agentura Reuters, byl Abedi mezi 20 000 lidmi, o kterých MI5 věděla, ale nikoli mezi 3000 osobami, které aktivně sledovala.

Britská policie v souvislosti s teroristickým útokem, při kterém Abedi minulý týden zabil 22 lidí, zadržela dalšího člověka.

Policie v pondělí na Twitteru uvedla, že posledním zadrženým je 23letý muž, který byl dopaden v jihoanglickém městě Shoreham-by-Sea. Podle britských médií jde o muže původem z Libye, který byl pilotem ve výcviku na místním letišti.

Policie k nynějšímu zátahu uvedla, že muž je podezřelý z trestných činů, které jsou v rozporu s protiteroristickým zákonem.

Ve vazbě je podle vyšetřovatelů v současné době 14 lidí. Od atentátu, který se stal před týdnem v pondělí po hudebním koncertě, policie zadržela celkem 16 lidí, dva z nich ale později bez obvinění propustila.

Zpravodajský server BBC News v pondělí napsal, že kontrarozvědka MI5 byla nejméně třikrát upozorněna na to, že Abedi má extremistické názory.

MI5 podle serveru nyní zahájí vyšetřování toho, jak po těchto varováních postupovala. Podle ministryně vnitra Amber Ruddové je vnitřní vyšetřování MI5 "prvním správným krokem".

Britská média se v pondělí pozastavovala nad tím, že britské úřady využily v uplynulých dvou letech pouze v jediném případě možnosti dočasně zakázat britským občanům, kteří se účastní teroristických operací v zahraničí, návrat do vlasti.

Ruddová opatření, které platí od roku 2015, hájila. "Neznamená to, že by tajným službám nebo policii k ničemu nebylo. Vůbec není zbytečné," řekla.

Abedi se narodil v Manchesteru libyjským rodičům. Podle některých zdrojů jezdil o prázdninách do Libye bojovat po boku otce proti režimu tehdejšího diktátora Muammara Kaddáfího a možná byl i v Sýrii.

Podle BBC News dva lidé, kteří Abediho znali v době jeho studií, volali kvůli jeho radikálním postojům na britskou protiteroristickou horkou linku.

"Vyšetřování (uvnitř MI5) se bude snažit zjistit, zda z toho, jak tajné služby zacházely s informacemi o Abedim, plyne nějaké poučení," řekl Reuters její zdroj.

MI5 byla založena v roce 1909, aby čelila německé špionáži. Jejím hlavním úkolem je ochrana britské národní bezpečnosti; většinu její práce nyní podle Reuters představuje boj s terorismem. MI5 zaměstnává asi 4000 lidí.

Teroristé nikdy nezvítězí! Souhrnné video o teroru v Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy