Britská policie vyšetřuje vraždu poslance jako terorismus, uvedla jméno podezřelého

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 10. 2021 12:45
Britská policie v sobotu označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida Amesse za teroristický čin. Počáteční vyšetřování odhalilo "možnou motivaci spojenou s islámským extremismem", uvedla policie. Zveřejnila také jméno podezřelého muže, kterým je Brit somálského původu Ali Harbi Ali, informovala stanice BBC.
Místo činu v sobotu navštívil premiér Boris Johnson.
Místo činu v sobotu navštívil premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Politici útok označili za útok na demokracii. Na místo incidentu v sobotu dorazil britský premiér Boris Johnson. Ministryně vnitra Priti Patelová uvedla, že se zvažuje poskytnutí policejní ochrany poslancům při pravidelném setkávání s voliči.

Policie má na Aliho výslech čas do pátku. Pětadvacetiletý muž je nyní zadržován na londýnské policejní stanici. Zatčen byl na základě zákona o terorismu.

O Aliho možné radikalizaci podle BBC policie věděla a byl zařazen do preventivního programu, v němž ale dlouho nepobyl. Zapojení do programu je dobrovolné a není formou trestu. Ali byl původně označen za podezřelého z vraždy a zadržen byl v Essexu. Později byl zatčen znovu na základě zákona o terorismu a převezen do Londýna. V sobotu soud prodloužil jeho vazbu do 22. října.

Útok se stal v kostele v Leigh-on-Sea, 60 kilometrů na východ od Londýna, při pravidelném setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Na místě zasahovala rychlá záchranná služba. "Tragicky zemřel na místě," řekl novinářům policista Ben-Julian Harrington. Dodal, že policie se v době incidentu nedomnívala, že nebezpečí hrozí ještě někomu dalšímu.

V sobotu se také konalo posmrtné ohledání těla zavražděného poslance a policie prohledala tři londýnské adresy. Nůž použitý při útoku byl nalezen na místě činu. V sobotu večer se v Leigh-on-Sea konala vigilie za mrtvého, v neděli večer je v plánu bohoslužba.

Aliho otec Harbi Ali Kullane byl podle informace agentury AP v minulosti poradcem somálského premiéra. Řekl, že u něj byli členové protiteroristické jednotky a že je synovým zatčením šokován. "Jsem otřesený. To není, co bych očekával, ve snu by mne nic takového nenapadlo," citovala ho AP.

Amess je druhý zavražděný člen parlamentu v posledních letech. Roku 2016 byla zabita labouristická poslankyně Jo Coxová.

V sobotu dopoledne před kostelem, kde se útok udál, památku Amesse uctili vedle Johnsona mimo jiné vůdce opozičních labouristů Keir Starmer, ministryně vnitra Priti Patelová či předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle.

Britská agentura PA uvedla, že opoziční labouristé a liberální demokraté už oznámili, že v doplňovacích volbách v Amessově obvodu nepostaví proti kandidátovi konzervativců vlastní uchazeče o poslanecký mandát. Stejně se zachovali konzervativci, liberální demokraté, UKIP a zelení v případě doplňovacích voleb po vraždě Coxové před pěti lety.

Amess v parlamentu okrsek Southend West zastupoval od roku 1997. Poslancem byl od roku 1983. Do Konzervativní strany vstoupil ve svých 16 letech a zůstal jejím členem až do svého skonu ve věku 69 let. Britové na něj vzpomínají jako na laskavého, poctivého a věřícího člověka. Angažoval se na ochranu zvířat, byl známý jako milovník psů. Byl ženatý, s manželkou Julií měli pět dětí.

Soustrast vedle řady domácích politiků vyjádřil také americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Útok na zvolené zástupce je útokem na demokracii," konstatoval.

Násilí vůči zákonodárcům je v Británii velmi ojedinělé. Týden před referendem o setrvání Británie v EU však byla 16. června 2016 v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu zavražděna britská labouristická poslankyně Jo Coxová, odpůrkyně brexitu. Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí útočník třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával "Smrt zrádcům, svoboda Británii". Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

 

Právě se děje

Další zprávy