Britská ministryně vnitra Priti Patelová sdělila, že Londýn bude nadále mimořádně rázně reagovat na pokračující hrozbu ze strany Ruska. Moskva reagovala vyjádřením, v němž odmítla, aby byla odpovědnost za útok na Skripalovy přenášena na Rusko.
Británie v nepřítomnosti stíhá již dva agenty ruské vojenské rozvědky Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Tito dva muži a nově obviněný Sergejev podle investigativního serveru Bellingcat figurují také v případu výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v České republice z roku 2014.
Scotland Yard uvedl, že u Sergejeva, který používá krycí identitu na jméno Sergej Fedotov, existuje dostatek důkazů pro obvinění z vražedného spiknutí, pokusu o vraždu, držení a použití chemické zbraně a způsobení těžké újmy na zdraví. Stejně jako v případě Miškina a Čepigy vydaly britské úřady na Sergejeva zatykač a požádají o spolupráci mezinárodní policejní organizaci Interpol.
"Pokud tito jednotlivci někdy vycestují mimo Rusko, uděláme vše pro to, abychom je zadrželi, zajistili jejich vydání a postavili je před spravedlnost tady ve Spojeném království," komentoval dnes krok policie britský premiér Boris Johnson. Podle něj dnes bude o věci s ruským velvyslancem jednat úřad pro zahraniční věci a mezinárodní rozvoj (FCDO).
Britská ministryně vnitra Patelová dnes v parlamentu řekla, že vláda bude "nadále mimořádně rázně reagovat na pokračující a výraznou hrozbu" ze strany ruského státu. "Obyvatel Ruska si vážíme, ale uděláme, co bude v našich silách, abychom zajistili bezpečnost této země," dodala ministryně. Mluvčí premiéra Johnsona řekl, že šéf vlády hodlá o věci mluvit s ruským velvyslancem v Londýně.
Proti novým obviněním Londýna se vymezila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "Důrazně odmítáme veškeré pokusy Londýna přenést odpovědnost za události v Salisbury na Moskvu a trváme na profesionálním, objektivním a nepředpojatým prošetření incidentu," uvedla dnes podle ruské tiskové agentury TASS.
Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni v anglickém Salisbury v březnu 2018, oba útok přežili. Později se ukázalo, že šlo o otravu paralytickou látkou novičok. Při manipulaci s kontaminovanými předměty se otrávili i další tři Britové, jedna žena zemřela.
Londýn později z útoku obvinil Rusko a jeho vojenskou rozvědku GRU. Provedení útoku Britové připsali Miškinovi a Čepigovi, kteří do Británie přijeli s doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat a další média už před lety psala o tom, že útok proti Skripalovi připravoval rovněž Sergejev. Britská policie proti němu ale dlouho neměla dostatek důkazů a obvinila ho až nyní, více než tři roky po útoku.
"Přijeli sem ve dvou skupinách, Petrov s Boširovem společně, Fedotov sám, setkali se a nepochybně pracovali jako malý tým, jehož cílem bylo použít novičok k zabití lidí v této zemi," řekl na tiskové konferenci jeden z vysokých představitelů policejní protiteroristické jednotky Dean Haydon. "Všichni tři jsou nebezpeční… Pokusili se tady v Británii zavraždit lidi a přivezli sem neznámým způsobem extrémně nebezpečnou látku," dodal.
Sergejev podle policie po celou dobu pobytu v Británii začátkem března 2018 bydlel v Londýně a na rozdíl od svých spolupracovníků do Salisbury necestoval. Zpátky do Moskvy odletěl ve chvíli, kdy Miškin s Čepigou po přípravě útoku nasedali v Salisbury do vlaku zpět do Londýna.
Podle Haydona informace naznačují, že tito tři muži se podíleli na přípravě podobných útoků i v dalších zemích. Britská policie proto spolupracuje také s Českou republikou a Bulharskem, které rovněž vyšetřují útoky ruských agentů na svém území.
V souvislosti s vyšetřováním výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku pátrá česká policie po Miškinovi a Čepigovi. Mezi členy komanda GRU, které akci v muničním skladě připravovalo, byl podle médií i Sergejev. Česká vláda kvůli Vrběticím vypověděla 18 ruských diplomatů, následoval reciproční krok Moskvy.