"Mé jméno je smrt zrádcům," představil se u soudu muž, který podle policie zabil britskou poslankyni

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2016 17:49
Britská policie formálně obvinila 52letého Thomase Maira z vraždy poslankyně Jo Coxové. V sobotu stanul u soudu v Londýně. Na dotaz, jak zní jeho jméno, odpověděl: "Mé jméno je smrt zrádcům, svobodu pro Británii.". Mair podle vyšetřovatelů jednal pravděpodobně sám. Jednačtyřicetiletou Coxovou napadl vrah ve čtvrtek v jejím volebním okrsku v severoanglickém Birstallu u Leedsu. Podle některých médií nese vinu na vraždě agresivní tón kampaně před referendem o setrvání v EU, Coxová byla proti Brexitu.
Pietní akce za Jo Coxovou.
Pietní akce za Jo Coxovou. | Foto: Reuters

Londýn - Britská policie oficiálně obvinila dvaapadesátiletého Thomase Maira z vraždy poslankyně Jo Coxové. V sobotu Mair poprvé předstoupil před soud v londýnském Westminsteru, kde podle médií prohlásil, že zrádcům patří smrt. Britští politici v této souvislosti vyzývají ke změně agresivního tónu před nadcházejícím referendem o setrvání Británie v Evropské unii.

"Mé jméno je smrt zrádcům, svobodu pro Británii," řekl Mair, když ho soud požádal, aby sdělil své jméno. Jen o několik hodin dříve si vyslechl oficiální obvinění. "Vzhledem ke jménu, které nám právě sdělil, by ho měl prohlédnout psychiatr," uvedla soudkyně. Znovu by měl Mair před soudem stanout v pondělí.

"Právě jsme obvinili muže z vraždy, těžkého ublížení na zdraví, držení střelné zbraně s úmyslem spáchat trestný čin a držení útočné zbraně," uvedla v prohlášení policie v hrabství West Yorkshire. Mair podle vyšetřovatelů jednal pravděpodobně sám.

Jednačtyřicetiletou Coxovou napadl vrah ve čtvrtek v jejím volebním okrsku v severoanglickém Birstallu poblíž Leedsu. Nejprve po ní třikrát vystřelil a pak jí zasadil několik ran nožem.

Podle některých britských médií nese vinu na vraždě agresivní tón kampaně před referendem o budoucnosti Británie v Evropské unii, které se bude konat 23. června. Coxová podporovala setrvání Británie v EU.

Svědci podle médií slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie především), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilujícího o odchod Británie z EU. Představitelé hnutí se od vraždy ale distancovali a uvedli, že by vrah měl být za trest "oběšen na nejbližším sloupu". Policii Mair při zadržení řekl, že je "politický aktivista".

Vražda Jo Coxové Británií otřásla. Soustrast rodině vyjádřili přední britští i světoví politici. Tábory bojující pro i proti takzvanému brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, zrušily všechny akce, které se měly dnes konat. Kampaň obnoví zřejmě v neděli. V pondělí se k uctění památky Coxové mimořádně sejde britský parlament.

Smrt Coxové rozvířila i debatu před čtvrtečním referendem o setrvání v Evropské unii. Například nedávno zvolený starosta Londýna Sadiq Khan vyzval ke změn agresivního tónu v debatě o brexitu. Současná diskuze se podle něj nese v atmosféře "nenávisti, jedu, negativity a cynismu".

Bývalý britský premiér Gordon Brown dnes v komentáři v listu The Guardian napsal, že "referendum vždy bylo o něčem víc než jen o Evropě". "Bylo vždy o tom, jakou Británií jsme a jakou chceme být," dodal s tím, že někteří se snaží si referendum uzurpovat a omezit ho na hlasování o imigraci.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy