Britská banka nevydala Madurovi zlato, Pompeo ho označil za "krutého diktátora"

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 1. 2019 21:00
Centrální banka Británie (Bank of England) odmítla venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi vydat zlato jeho země v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje. Banka se k tomu nevyjádřila. Madurovu žádost podle Bloombergu banka odmítla na žádost USA, které se snaží odříznout autoritářskou venezuelskou vládu od aktiv v zahraničí a pomoci tak šéfovi venezuelského parlamentu Juanu Guaidóvi uspořádat demokratické volby.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Podle agentury Bloomberg se Madurova vláda snažila zlato z britské centrální banky dostat několik týdnů. Hodnota tohoto zlata je velkou částí zahraničních rezerv venezuelské centrální banky, které podle Bloombergu činí asi osm miliard dolarů. Další zlato má zřejmě Venezuela uložené v Turecku, které je ale Madurovým spojencem.

Spojené státy ve středu jako první uznaly šéfa venezuelského parlamentu úřadujícím prezidentem, protože stejně jako opozice a další americké země neuznávají legitimitu Madurova nového mandátu, vzešlého z loňských nedemokratických voleb.

Maduro kvůli tomu přerušil s USA diplomatické styky a dal americkým diplomatům tři dny na to, aby opustili zemi. Washington poté sice stáhl část personálu, ambasádu v Caracasu ale uzavřít nehodlá.

Rada bezpečnosti OSN se dnes mimořádně sešla k jednání o venezuelské krizi na žádost Spojených států.

Vyberte si stranu, doporučil státům Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek jmenoval veterána zahraniční politiky Elliotta Abramse zvláštním zmocněnce pro Venezuelu s úkolem "obnovit demokracii" v této latinskoamerické zemi.

Pompeo v pátek vyzval všechny země, aby uznaly Guaidóa dočasným prezidentem. Madura označil za "krutého diktátora", který zdevastoval svou zemi. Pompeo také řekl, že USA jsou připraveny poslat nové venezuelské vládě přes 20 milionů dolarů (asi 450 milionů korun) ve formě humanitární pomoci.

Podle Pompea by si nyní každá země měla vybrat svoji stranu. Buď zůstane na straně svobody, nebo se připojí k Madurovi a jeho chaosu. "Vyzýváme všechny členy Rady bezpečnosti, aby podpořili venezuelský přechod k demokracii a úlohu dočasného prezidenta Guaidóa," uvedl.

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza prohlásil, že Madurova vláda stále doufá v zahájení dialogu s vládou Donalda Trumpa a dodal, že tato nabídka stále platí. Kritizoval však také dnešní reakci Británie, Německa, Francie, Španělska a Belgie, které oznámily, že uznají Guaidóa za prozatímního prezidenta, pokud Maduro do osmi dnů nevyhlásí nové volby. Toto ultimátum je podle Arreazy dětinské.

Osmidenní lhůta? Absurdní

Za absurdní označil osmidenní ultimátum ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja. Moskva se podle něj staví proti snahám Washingtonu, který podpořil pokus o převrat. Venezuela se tak stala "srdcem" rostoucího geopolitického duelu, prohlásil ruský představitel.

Rusku se nepodařilo zablokovat dnešní jednání Rady bezpečnosti. Proti zasedání byly spolu s Moskvou také Čína, Jihoafrická republika a Rovníková Guinea. Devět zemí ale hlasovalo pro uskutečnění schůze a Pobřeží slonoviny a Indonésie se zdržely hlasování. Rusko, Čína, JAR a Rovníková Guinea nicméně zablokovaly snahu USA o přijetí prohlášení Rady bezpečnosti OSN, které by vyjádřilo plnou podporu venezuelskému parlamentu jako jediné demokraticky zvolené instituci v zemi.

"Silně odsuzujeme ty, kteří tlačí venezuelskou společnost na okraj krveprolití. USA vykreslují obraz konfliktu mezi Madurovým režimem a venezuelskými občany. Tento obraz je daleko od reality," prohlásil v Radě bezpečnosti Něbenzja.

Guaidó se počátkem ledna stal předsedou venezuelského parlamentu ovládaného opozicí. Ve středu při protivládních demonstracích složil přísahu jako prozatímní prezident; nejnovější mandát Madury, který vede zemi od roku 2013, opozice odmítá uznat s argumentem, že poslední, loňské prezidentské volby nebyly demokratické.

Během ostrých demonstrací ve Venezuele zemřelo nejméně 16 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy