Britská armáda opouští Severní Irsko. Po 38 letech

Lenka Málková
31. 7. 2007 20:50
Končí nejdelší operace britské armády

Londýn - Dnes o půlnoci opustí britská armáda Severní Irsko. Po 38 letech tak ukončí nejdéle trvající vojenskou operaci v dějinách země.

V provincii zůstane pouze pět tisíc britských vojáků. Ti však nadále nebudou součástí bezpečnostních složek. Půjde o klasický armádní kontingent, jaké jsou rozmístěny na mnoha dalších místech Spojeného království.

Oficiální analýza operace uvádí, že šlo patrně o nejdůležitější vojenské nasazení britských pozemních ozbrojených sil.

Bylo nejdelší, jedno z mála na půdě království a jedno z mála v dějinách armád vyspělých zemí, které nakonec skončilo úspěchem pravidelné armády ve střetnutí s gerilou.

Operaci odstartovaly nepokoje...

Armádni jednotky byly do Severního Irska povolány v roce 1969 po odstartování nepokojů mezi katolíky a protestanty. V Belfastu tehdy většinoví protestanti zaútočili na katolíky a podpálili jejich domy na Falls Road.

Následně se rozhořely boje mezi oběma skupinami. Vyústily v žádost severoirského parlamentu směrem k Londýnu, aby do provincie vyslal svě armádní jednotky.

Dočasné nasazení se nakonec protáhlo téměř na čtyři desetiletí, během nichž se do Severního Irska podívalo více než 300 tisíc britských vojáků a 763 z nich bylo zabito.

Dohoda obou stran ji ukončila

Odchod armádních jednotek je podle místního tisku milníkem pro Británii i samotné Severní Irsko.

Vzpomínky na IRA jsou v Severním Irsku všudypřítomné.
Vzpomínky na IRA jsou v Severním Irsku všudypřítomné. | Foto: Reuters

Dohodě dlouhá léta bránily radikální rozdíly mezi protestanty a katolíky. Zatímco většinoví protestanti byli pro udržení Ulsteru pod správou Londýna, menšinoví katolíci léta bojovali i se zbraní v ruce o odtržení a připojení k Irské republice.

V důsledku toho bylo působení severoirské vlády a parlamentu, které se zrodilo na základě mírových dohod, v říjnu 2002 pozastaveno. Probritští protestanti podmiňovali spolupráci hlavně odzbrojením katolických radikálů z IRA.

Po květnových volbách se protestanti přece jen dohodli na společné vládě s katolíky ze Sinn Fein, politickým křídlem Irské republikánské armády.

Ukončení mise se tak stalo skutečností.

Britští vojáci se po 38 letech vrací domů.
Britští vojáci se po 38 letech vrací domů. | Foto: Reuters

Bez armády by to nešlo

Šéf britské armády v Severním Irsku generál Nick Parker se domnívá, že vojenská operace pomohla k politickému řešení situace.

"Věřím tomu, že vojenská operace přinesla výsledky, pokud se jedná o bezpečnost v Severním Irsku. To umožnilo dalším lidem dospět k dohodě v otázkách politických, ekonomických i sociálních," řekl Parker pro BBC.

"Mnoho irských nacionalistů si však myslí, že armáda byla součástí problému a nepřinesla žádné řešení," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy