Britové zvažují, že svatby gayů povolí i v kostelích

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 2. 2011 16:53
Anglikánská církev nicméně oddávat homosexuály odmítá

Londýn - Britská vláda uvažuje o povolení sňatků partnerů stejného pohlaví v kostelech a na dalších sakrálních místech. Svatby gayů a lesbiček by se tak staly plnohodnotným manželstvím.

Kabinet Davida Camerona prý navíc připravuje změnu legislativní definice manželství. Stávající zákony jej totiž chápou jako svazek uzavíraný výhradně mezi mužem a ženou.

To by se mělo změnit a sezdaní gayové a lesbičky by mohli začít oficiálně užívat termín manžel a manželka.

S odvoláním na britské ministerstvo vnitra o tom informoval list The Sunday Telegraph.

"Vláda v současné době zvažuje, jaký by měl být další krok. Například, zda by se mělo umožnit některým náboženským organizacím oddávat partnery stejného pohlaví," cituje agentura AFP z prohlášení britského ministerstva vnitra.

Zatímco homosexuálové záměr vlády logicky vítají, náboženské organizace už takové nadšení nesdílejí. Názory se různí.

Zatímco například kvakeři (příslušníci Společnosti přátel), unitáři nebo liberální židé jsou pro návrh, anglikánská církev už se nechala slyšet, že v jejích prostorách sňatky homosexuálů probíhat nebudou.

Státem posvěcené svazky mezi osobami stejného pohlaví jsou ve Velké Británii možné od roku 2005. Oddaní partneři a partnerky pak mají téměř identická práva, jako manželé různého pohlaví.

Rozdíl je tedy především v samotné svatbě, která v současné době nesmí zahrnovat náboženské prvky.

Další jednání s církvemi by měla podle agentury Reuters iniciovat ministryně pro rovné příležitosti Lynne Feathová ještě tento týden.

Uzavírat plnohodnotná manželství mohou jedinci stejného pohlaví například v Nizozemsku nebo Kanadě. V České republice existuke od roku 2006 možnost uzavřít registrované partnerství.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy