Britové získali důkazy o podílu Ruska na smrti Litviněnka

ČTK ČTK
24. 1. 2015 15:50
Agent se otrávil izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji.
Vůz s rakví s ostatky bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka přijíždí na jeho londýnský pohřeb.
Vůz s rakví s ostatky bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka přijíždí na jeho londýnský pohřeb. | Foto: Reuters

Londýn - Britské úřady získaly od americké rozvědky informace, které potvrzují, že za smrtí bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka v roce 2006 stála Moskva. Napsal o tom dnes britský deník The Daily Telegraph, podle nějž vyšetřovatelé obdrželi záznamy elektronické komunikace mezi hlavními podezřelými od americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Záznamy sice nelze použít u soudu, podle novinářů ale dokazují, že Litviněnkova smrt byla "státem nařízenou vraždou" ze strany Ruska.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii. Na podzim 2006 se při schůzce s dalšími ruskými agenty otrávil izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji. Zemřel tři týdny poté 23. listopadu.

Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Lugového. Moskva to ale trvale popírá.

V úterý u londýnského soudu začíná jednání v rámci veřejného vyšetřování týkající se Litviněnkovy smrti. To začalo loni poté, co veřejné vyšetřování na žádost Litviněnkovy vdovy připustila britská vláda. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se totiž nesmělo dotknout tajných důkazů spojených s možnou rolí Ruska v zabití agenta, a právě tyto informace byly podle Mariny Litviněnkové klíčové.

Podle The Daily Telegraph záznamy od NSA jasně ukazují na Rusko a na jeho podíl na Litviněnkově vraždě. Deník dovozuje, že právě díky těmto informacím si zřejmě britští politici byli od začátku jistí svou verzí, když ze smrti ruského emigranta veřejně obvinili Moskvu.

Britští novináři prý mají k dispozici i audionahrávku samotného Litviněnka, na níž hovoří o svém soukromém vyšetřování vazeb ruského prezidenta Vladimira Putina na zločinecké prostředí. Právě tento záznam prý naznačuje, že Litviněnko mohl být zabit proto, že jeho zvědavost se stala ruským představitelům velmi nepohodlnou.
Také soudce Robert Owen, který má Litviněnkovu kauzu na starosti, minulý týden uvedl, že má k dispozici jasné důkazy o zapojení Ruska.

 

Právě se děje

Další zprávy