Britové zatkli šest Čechů, organizovali sňatky naoko

ČTK ČTK
29. 10. 2013 16:53
Členy organizované skupiny byly převážně české a slovenské ženy a indičtí muži.
Foto: Thinkstock

Londýn - Osm lidí, z toho dva z Česka, zatkli policisté v britském Wolverhamptonu. Jsou podezřelí, že organizovali sňatky za účelem získání občanství. Informoval o tom britský server Express&Star.

Zátah proti podvodníkům provedl šedesátičlenný tým policejních vyšetřovatelů. Skupina, proti které byla akce namířena, je podezřelá, že působila hlavně v anglickém regionu West Midlands.

Jejími členy byly převážně české a slovenské ženy a indičtí muži.

Mezi zadrženými jsou dva Češi ve věku 20 a 25 let a čtyři Češky ve věku 23, 33, 35 a 53 let. Kromě nich byla zatčena 27letá Britka a 32letý Polák. Všechny čeká výslech.

Dva roky vyšetřování

Podezřelí byli dopadeni po důkladném vyšetřování zhruba třiceti podezřelých sňatků, které se uskutečnily v uplynulých dvou letech nejen ve Wolverhamptonu, ale například také ve skotské obci Gretna Green nebo v Hullu na jihu Anglie. Vyšetřování trvalo rok.

Tiskový tajemník českého velvyslanectví v Londýně David Steinke řekl, že o případu ambasáda ví z médií a očekává podrobnosti od britské policie. Do tohoto druhu trestné činnosti se však podle něj čeští občané v Británii občas zapletou.

"Letos víme o třech podobných případech, není to pro nás ničím novým," řekl Steinke. V Británii je podle něj každý měsíc kvůli nejrůznějším trestným činům zatčeno v průměru kolem stovky Čechů.

Například letos v září podle médií britský soud poslal na osm měsíců do vězení Češku a Slovenku za účast na fingovaných svatbách, které umožňovaly pákistánským mužům ilegálně získat povolení k trvalému pobytu v Británii.

10 000 liber

Falešné sňatky mezi lidmi z neunijních států a občany EU obvykle slouží prvním z nich jako způsob, jak získat povolení k dlouhodobému pobytu a práci.

Podle Express&Star zájemci o tato privilegia platí prostředníkům až 10 000 liber (zhruba 300 tisíc korun), z nichž až 2000 liber zůstane nastrčenému ženichovi nebo nevěstě. Ti jsou však někdy ochotni svou roli sehrát údajně jen za mobilní telefon.

Britské ministerstvo vnitra odhaduje, že se o trvalý pobyt v Británii každoročně uchází až 10 000 lidí na základě fingovaných sňatků.

 

Právě se děje

Další zprávy