Na objednávku Kremlu? Britové opět vyšetřují smrt Litviněnka

ČTK ČTK
27. 1. 2015 16:19
Úřady údajně již před lety získaly od americké rozvědky informace, které potvrzují, že za smrtí bývalého agenta KGB stála Moskva.
Alexander Litviněnko zemřel v Londýně v roce 2006
Alexander Litviněnko zemřel v Londýně v roce 2006 | Foto: Reuters

Londýn - Britský soud zahájil veřejné vyšetřování smrti bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka v Londýně v roce 2006.

Z jeho zabití je obviňována Moskva, která to ale rezolutně odmítá. Průběh a závěry vyšetřování mohou podle stanice BBC ještě více poškodit vztahy Ruska a Británie, které jsou již tak napjaté kvůli krizi na Ukrajině.

Ve službách MI6

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce.

Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii a podle BBC přijal britské občanství a pracoval pro britské tajné služby MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté, 23. listopadu, zemřel.

Podle dosavadních vyšetřování byl otráven izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při setkání s ruskými agenty.

Tisk: Byla to státem nařízená vražda

Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Lugového, ale řádné důkazy nepředložily.

Britský deník The Daily Telegraph minulý týden uvedl, že britské úřady získaly již před lety od americké rozvědky informace, které potvrzují, že za Litviněnkovou smrtí stála Moskva.

Foto: Reuters

Vyšetřovatelé podle listu obdrželi záznamy elektronické komunikace mezi hlavními podezřelými od americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Záznamy sice nelze použít u soudu, podle novinářů ale dokazují, že Litviněnkova smrt byla "státem nařízenou vraždou" ze strany Moskvy.

Veřejné vyšetřování týkající se smrti třiačtyřicetiletého muže začalo poté, co ho loni na žádost Litviněnkovy vdovy připustila britská vláda.

První neveřejné vyšetřování před devíti lety se totiž nesmělo dotknout tajných důkazů spojených s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle Mariny Litviněnkové klíčové.

Putinovy vazby na zločin?

Marina, vdova po zavražděném agentovi KGB Alexandru Litviněnkovi.
Marina, vdova po zavražděném agentovi KGB Alexandru Litviněnkovi. | Foto: Reuters

Podle The Daily Telegraph záznamy od NSA jasně ukazují na Rusko a na jeho podíl na Litviněnkově vraždě. Deník dovozuje, že právě díky těmto informacím si zřejmě britští politici byli od začátku jisti svou verzí, když ze smrti ruského emigranta veřejně obvinili Moskvu.

Britští novináři prý mají k dispozici i audionahrávku samotného Litviněnka, na níž hovoří o svém soukromém vyšetřování vazeb ruského prezidenta Vladimira Putina na zločinecké prostředí. Právě tento záznam prý naznačuje, že Litviněnko mohl být zabit proto, že jeho zvědavost se stala ruským představitelům velmi nepohodlnou.

Také britský soudce Robert Owen, který má Litviněnkovu kauzu na starosti, nedávno uvedl, že má k dispozici jasné důkazy o zapojení Ruska.

Většina takzvaného veřejného vyšetřování se uskuteční za zavřenými dveřmi, aby před soudem mohli svědčit členové tajných služeb a mohly se zkoumat tajné dokumenty. Vyšetřování podle agentury AFP potrvá nejméně dva měsíce.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy