Britové vzdali sen mít svůj Air Force One, byl by drahý

Reuters
26. 3. 2008 19:30
Prominenti mají používat běžné linky
Britská královna se svého "Air Force One" nedočká
Britská královna se svého "Air Force One" nedočká | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda upustila od plánu pořídit soukromé proudové letadlo, které by exkluzivně používali pouze vybraní ministři a královská rodina. Důvodem byl argument, že pořízení letadla typu amerického "Air Force One" by bylo příliš nákladné.

Bývalý premiér Tony Blair, krátce před loňským odchodem z funkce, dal podnět k pořízení dvou soukromých letadel pro oficiální cesty. Jedno pro krátké lety a větší letadlo pro zahraniční cesty, které média nazvala "Blair Force One".

Jeho nástupce Gordon Brown, jehož heslem je opatrnost a jehož styl je mnohem méně okázalý než styl jeho předchůdce, rozhodl, že finanční nároky letadla by byly příliš vysoké. A jeho dopad na životní prostředí nemůže být ospravedlněn.

Britské ministerstvo dopravy proto ve středu vydalo prohlášení, že budou-li ministři nebo členové královské rodiny cestovat na dlouhé vzdálenosti, budou muset i nadále použít pronajaté letadlo nebo let běžnou linkou.

Velké ne, dostanete menší letadlo

Pro potřeby Velké Británie by mělo být zakoupeno jedno menší proudové letadlo.

"Tento přístup poskytuje nejlepší řešení pro všechny uživatele, zatímco minimalizuje finanční náklady a dopad na životní prostředí nové služby," píše ministerstvo ve zprávě.

Mluvčí premiéra Browna řekl, že letadlo bude přednostně používat královská rodina, méně potom členové vlády.

"Premiér obyčejně cestuje pro Spojeném království vlakem, pokud ne, tak autem," řekl mluvčí.

Liberální demokraté uvítali neúspěch plánu "Blair Force One" s tím, že to byl "příliš drahý symbol společenského postavení na to, aby byl placen z veřejných zdrojů."

Více o Velké Británii:

 

Právě se děje

Další zprávy