Johnson balancuje mezi USA a Čínou. Huawei zůstane v klíčové zakázce na rychlou síť

Helena Truchlá Helena Truchlá
28. 1. 2020 17:00
Pro Borise Johnsona to byla jedna z prvních nebrexitových zkoušek v úřadu. Britský premiér se rozhodl postavit americkému prezidentovi i některým členům vlastní Konzervativní strany a v úterý odmítl zcela vyloučit účast čínské technologické firmy Huawei na zakázce na výstavbu superrychlé mobilní sítě 5G.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Johnson si prosadil, že se "rizikoví poskytovatelé" budou moci v omezené míře podílet na výstavbě potřebné infrastruktury pro sítě 5G v Británii. Tamní vláda tím měla na mysli čínský Huawei, ačkoliv jej podle médií přímo nejmenovala.

Mobilní sítě páté generace by měly například umožnit deseti- až stonásobně rychlejší přenos dat - rychleji by fungovalo brouzdání po internetových stránkách, stahování filmů a hudby nebo pouštění videí.

Rozhodnutí tak odpovídá Johnsonovým už dřívějším ujištěním, že Británie se rizikům, která zmiňují bezpečnostní experti v souvislosti s čínským Huaweiem, dokáže vyhnout. Výrobky této společnosti například nebudou součástí systémů a serverů, které zpracovávají soukromé údaje zákazníků.

Kromě toho vyžaduje provoz sítě 5G také výstavbu "okrajové infrastruktury", a tedy antén nebo základen na stožárech a střechách budov. I tady ale podíl součástek od Huaweie nebude smět přesáhnout 35 procent. Britové Číňany nepustí ani do jaderných elektráren nebo vojenských základen.

"Je to šalamounské politické řešení, kdy se Britové snažili vyhovět všem. Z bezpečnostního pohledu to ale nedává moc smysl," uvedl pro Aktuálně.cz Martin Půlpán, expert na kybernetickou bezpečnost ze společnosti net.pointers. "Je to navíc precedent. Pokud toto rozhodnutí budou opakovat ostatní státy, bude to takové řešení-neřešení," hodnotí. 

Podle něj například hranici 35 procent není reálné udržet po delší dobu. "Huawei je technicky nejdál a zároveň cenově nejníže," říká. Podle něj vlády i ostatních zemí světa zaspaly a dnes už je Huawei v pozici, ve které ho může jen těžko nahradit jiná firma.

Co nejrychlejší zavedení sítě 5G v Británii patřilo vedle brexitu k hlavním Johnsonovým slibům v prosincových parlamentních volbách. Letos v lednu, kdy odchodu Británie z Evropské unie už nic nebrání, se technologická zakázka stala klíčovým tématem britské politiky.

Názor, že by Británie neměla "vpouštět lišku do kurníku", byl nakonec v bezpečnostní radě v menšině. Johnson si tak prosadil rozhodnutí, se kterým nesouhlasí drtivá většina jeho vlastní strany, ministryně vnitra Priti Patelová ani šéf resortu obrany Ben Wallace.

Johnson se rovněž vzepřel nátlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa, jinak hlasitého podporovatele britského premiéra. Spojené státy totiž Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování svých sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence.

"Síla americké kampaně proti čínskému technologickému gigantu se zmenšuje," zhodnotil britské rozhodnutí list New York Times.

Poskytovat informace Pekingu

Washington Huawei dlouhodobě obviňuje z krádeží technologií a špionáže. Za bezpečnostní riziko považuje firmu i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Huawei by prý mohl ve svých zařízeních nechávat "zadní vrátka", kterými by pak získávali přístup špioni a sabotéři. 

Nebezpečí podle expertů souvisí mimo jiné se zákonem, který v Číně platí od roku 2017. Ten nabádá všechny organizace a občany, aby "podporovali národní snahy shromažďovat informace a spolupracovat".

Zástupci Huaweie tvrdí, že případný požadavek na poskytování informací vládě by odmítli. "V Číně neexistuje zákon, který by od firem vyžadoval, aby poskytovaly (vládě) informace," ujišťoval zástupce firmy Liang Chua loni v prosinci. 

Američané ale nesouhlasí. Vlastní varování do Británie poslali také tři členové amerického Kongresu za Trumpovu Republikánskou stranu. "Čím víc zemí nedovolí, aby se Huawei podílel na sítích 5G, tím víc prostoru na trhu zbude pro inovátory a podnikatele, aby vyvinuli vlastní produkty," napsal třeba senátor za stát Florida Marco Rubio. 

Podle listu Financial Times to ukazuje, že Američané se na Johnsona na poslední chvíli snažili zapůsobit ekonomickými, ne bezpečnostními argumenty. O nezbytnosti podpory pro takzvané "evropské šampiony" hovoří také evropské instituce. Mezi společnosti, které by součástky nejspíš mohly dodat místo Huaweie, patří švédský Ericsson nebo finská Nokia. 

Z analýzy soukromé společnosti Assembly z loňského dubna nicméně vyplývá, že vyloučení Huaweie by znamenalo až dvouleté zpoždění ve výstavbě sítě a britskou ekonomiku by stálo několik miliard liber. 

Česko nevylučuje

Čínskou firmu vyloučily z budování sítí 5G už Spojené státy i Austrálie, ke stejnému postupu teď vyzývají Kanadu nebo Nový Zéland.

V Česku podobný zákaz není. Zdejší telekomunikační úřad (ČTÚ) chystal aukci pro operátory na provozování nových kmitočtů v síti 5G už na začátek letošního roku. V pondělí se ale aukce odložila. Z vyjádření NÚKIB pro Hospodářské noviny nicméně vyplývá, že není možné vyloučit, že vítězný operátor nakonec vybuduje novou síť pomocí technologií Huawei.

"Česko by si mělo především stanovit podmínky toho, co je a co není bezpečné," říká Půlpán. "Může to být i otevřenost systému a kódů nebo instalace dodatečné bezpečnostní vrstvy," navrhuje. Tu by mohly podle něj poskytnout například americké společnosti. 

Co je to 5G a proč je tak zásadní?

Telekomunikační sítě prošly během posledních let rychlým rozvojem. Poslední, pátá generace (proto 5G) nabízí deseti až stonásobně rychlejší a také spolehlivější přenos dat.

Síť 5G by proto měla zabránit výpadkům kvůli přetížení na akcích, jako jsou demonstrace nebo koncerty. Rychlejší bude i stahování filmů a hudby. 

Umožňuje ale také mnohem lepší využívání internetového (cloudového) úložiště, a tedy šetření místa na pevných discích počítače. Je předpokladem pro rozvoj pokročilých technologií, jako je virtuální realita. Umožňuje fungování aut bez řidičů a chytrých továren, ve kterých výrobu i údržbu strojů koordinuje umělá inteligence.

Jasno v tom, kdo infrastrukturu pro síť 5G poskytne, zatím nemá ani sousední Německo. V nejlidnatější evropské zemi sice aukce na frekvence, které budou rychlou síť obsluhovat, skončila už loni v červnu, telekomunikační firmy přesto stále nevědí, jaké součástky k fyzické výstavbě sítě použít.

Odborníci přitom upozorňují, že Huawei je hlavním dodavatelem vybavení pro síť 4G v Německu, která je o generaci starší než 5G. Čínská firma spolupracuje taky se všemi třemi českými operátory a její technologii využívá i největší tuzemský provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

V Německu se bude rozhodnutí odvíjet především od výsledku debaty uvnitř koalice vládních křesťanských demokratů (CDU) a jejich sesterské Křesťansko-sociální unie. I zde je téma pro největší vládní stranu štěpící. Zatímco kancléřka Angela Merkelová a někteří ministři odmítají kompletní vyloučení Huaweie, většina strany by ho podpořila. 

Tvrdě vůči Huaweii pak vystupuje jejich vládní partner, sociální demokraté. A také německá opozice.

Video: Čínský špion není fake news, říká senátor Fischer

Na PPF si prezidentskou kampaň nedělám. Spolupráce s Huawei je dlouhodobé a strategické téma, říká Pavel Fischer. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy